Oszustwa podatkowe i fikcyjne darowizny. Ksiądz zatrzymany przez CBA

Polska
Oszustwa podatkowe i fikcyjne darowizny. Ksiądz zatrzymany przez CBA
Pixabay
Ksiądz jednej z warszawskich parafii zatrzymany przez CBA

Funkcjonariusze CBA z Rzeszowa zatrzymali księdza jednej z warszawskich parafii. Duchownemu zarzucono oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Zdaniem śledczych w wyniku działalności podejrzanego Skarb Państwa mógł stracić ponad 5 mln złotych. Ksiądz został tymczasowo aresztowany.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie 16 kwietnia zatrzymali księdza jednej z warszawskich parafii - wynika z komunikatu opublikowanego na stronie CBA w czwartek.

 

Jak przekazano, śledztwo toczy się w sprawie "podawania nieprawdy w deklaracjach podatkowych składanych w latach 2019-2023".

Oszustwa podatkowe i fikcyjne darowizny. CBA zatrzymało księdza

"Postępowanie dotyczy przywłaszczenia powierzonych środków pieniężnych znacznej wartości nie mniejszej niż 200 tys. zł, które pochodziły z darowizn na cele kultu religijnego" - czytamy w komunikacie CBA.

 

W śledztwie pojawił się również "wątek przyjmowania i przekazywania w latach 2019-2023 środków płatniczych, pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego tj. podawania nieprawdy w składanych zeznaniach podatkowych".

 

ZOBACZ: Likwidacja CBA coraz bliżej. Nowa formacja będzie patrzyła władzy na ręce

 

Śledczy ustalili, że duchowny potwierdzał przekazanie fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego. Z kolei darczyńcy, w związku z rzekomym przekazaniem darowizn, składając deklaracje podatkowe, pomniejszali należny podatek dochodowy o kwotę darowizny.

 

Z ustaleń prowadzonego śledztwa wynika, że przestępczy proceder mógł spowodować szkody Skarbu Państwa w wysokości ponad 5 mln złotych.

Ksiądz zatrzymany przez CBA. Zarzuty usłyszało 17 innych osób

"Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych oraz dokumentację o znaczeniu dowodowym" - przekazało CBA.

 

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie. Prokurator zdecydował o aresztowaniu podejrzanego księdza na trzy miesiące.

 

Zarzuty usłyszało także 17 innych osób, które pomniejszały należny podatek dochodowy o kwoty fikcyjnych darowizn. Wobec 14 prokurator zastosował dozór policyjny.

 

"Sprawa jest rozwojowa. To pierwsza realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym. Niewykluczone są kolejne realizacje" - czytamy w komunikacie CBA.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie