Rozmowy na szczycie. Prezydent: zaprosiłem premiera na 1 maja

Polska
Rozmowy na szczycie. Prezydent: zaprosiłem premiera na 1 maja
PAP/Radek Pietruszka/Leszek Szymański
Donald Tusk oraz Andrzej Duda spotkają się 1 maja

- Zaprosiłem premiera Donalda Tuska na 1 maja przed południem m.in. ws Nuclear Sharing; mam nadzieję na dobre spotkanie - ogłosił w Sejmie prezydent. Andrzej Duda zwrócił na symboliczną datę - wtedy w Polsce obchodzona jest 20. rocznica wstąpienia do Unii Europejskiej.

- Mamy w najbliższym czasie, bardzo ważny i podniosły dla nas moment, a mianowicie 20. rocznicę naszego wejścia do UE - 1 maja. Wystosowałem dzisiaj zaproszenie do pana premiera Donalda Tuska na spotkanie przed południem. Godzinę ustalą nasi współpracownicy - przekazał mediom prezydent.

 

Andrzej Duda zapowiedział, że tematem rozmów będzie także prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku. - Mam nadzieję na dobre spotkanie - zaznaczył Andrzej Duda.

Andrzej Duda powrócił na salę. Poinformował o spotkaniu z premierem

Oświadczenie ws. spotkania z premierem prezydent wygłosił po krótkiej przerwie. Po słowach na temat expose ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, prezydent wyszedł z sali. Wrócił po kilku minutach, bo jak powiedział "zapomniał o pewnej bardzo istotnej kwestii". Po tych słowach oświadczył, że w trakcie jego pobytu w Ameryce na wierzch wyszła sprawa ewentualnego udziału Polski w programie Nuclear Sharing. 

 

Jak zaznaczył, premier po tych doniesieniach zapowiedział, że chciałby spotkać się z prezydentem RP i stąd wystosowanie zaproszenia na 1 maja. 

 

ZOBACZ: Prezydent odpowiada na tezy szefa MSZ. "Żenujące stwierdzenia, czuję duży niesmak"

 

- Mam nadzieję omówić z panem premierem kwestie Nuclear Sharing, którą chciał ze mną omówić, choć szczerze mówiąc mówiłem o tym nie pierwszy raz, więc powinien znać nasze stanowisko w tej sprawie, ale oczywiście chętnie z nim na ten temat porozmawiam - oznajmił prezydent. 

 

Następnie dodał, że poruszony zostanie temat prezydencji polskiej w UE, co w jego przeświadczeniu ma "ogromne znaczenie dla budowania i naszych, i europejskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi". 

Program NATO. Czym jest Nuclear Sharing?

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie "odstraszania" jądrowego. Dzięki niemu możliwe jest udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim NATO, które nie posiadają własnej broni jądrowej. Od listopada 2009 r. w ramach programu amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie takich państwa jak: Belgia, Niemcy, Włochy, Holandia czy Turcja.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie