Komary mogą opanować całą Europę. Ekspert ostrzega

Świat
Komary mogą opanować całą Europę. Ekspert ostrzega
Pixabay/FotoshopTofs
Choroby przenoszone przez komary zagrażają bezpieczeństwu Europy

Groźne gatunki komarów dotarły już do części Europy. Eksperta ostrzega, że owady będą przemieszczać się na północ, obejmując kolejne terytoria, a wraz z nimi pojawią się kolejne przypadki chorych na dengę i malarię. W nadchodzących latach można się więc spodziewać epidemii szalejących na kontynencie. Szybko rozprzestrzeniające się choroby mogą zakończyć się nawet śmiercią.

Ekspertka ds. zdrowia stwierdziła, że komary rozprzestrzeniają się na całym świecie i są bliskie dotarcia nawet do Europy Północnej. Inwazyjne gatunki dotarły już do wcześniej niedostępnych krajów takich jak Francja, Austria czy Włochy. Wraz z nimi do Europy dociera wizja nieuchronnego zagrożenia i wystąpienia kolejnych epidemii
 
Jak przypomniał "The Guardian", komary przenoszą takie choroby, jak malaria czy denga. W ciągu ostatnich 80 lat populacja tych owadów znacznie wzrosła. Profesor Rachel Lowe kierująca grupą badawczą w instytucie w Barcelonie w Hiszpanii ostrzegła, że w ciągu najbliższych dekad świat może stanąć w obliczu rozprzestrzeniających się epidemii.  

 

ZOBACZ: Włochy. Ukąsił go komar i zmarł. Był zakażony wirusem Zachodniego Nilu


Według jej prognoz narażona zostanie Europa Północna, Azja i Ameryka Północna. Państwa powinny przygotować się na wzrost liczby chorych, ponieważ najgorzej będzie tam, gdzie ludność nie będzie miała immunologicznej odporności, a służba zdrowia zbagatelizuje problem. 
 
- Bez wątpienia rzeczywistość jest taka, że dłuższe gorące pory roku wydłużą "sezonowe okno" rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych przez komary i będą sprzyjać coraz częstszym epidemiom, z którymi coraz trudniej będzie sobie poradzić - mówiła cytowana przez brytyjski dziennik. 

Komary zagrożą Europie. Odnotowano ośmiokrotne wzrosty

Wydłużenie się ciepłych pór roku i rzadsze występowanie przymrozków sprawiło, że denga stała się najszybciej rozprzestrzeniającą chorobą wirusową przenoszoną przez komary na świecie. Niestety co raz częściej przypadki chorych odkrywa się w Europie.  
 
Komar tygrysi, który roznosi tę chorobę od 2023 roku był widziany już w 13 krajach europejskich, w tym Włoszech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Grecji czy Niemczech. Według WHO, liczba zgłoszonych przypadków zachorowań na dengę wzrosła w przeciągu dwóch dekad ośmiokrotnie.  

 

ZOBACZ: Denga na Mauritiusie. Służby ostrzegają przed groźnym wirusem


- Ponieważ zmiany klimatyczne wydają się tak trudne do rozwiązania, możemy spodziewać się większej liczby przypadków infekcji, a nawet zgonów z powodu chorób takich jak denga i malaria, w całej Europie - mówiła Lowe.  


- Musimy przewidywać ogniska choroby i podejmować wczesne interwencje, aby przede wszystkim zapobiegać występowaniu chorób - dodała. Lowe zaznaczyła, że szczególny nacisk powinno położyć się na obserwację sytuacji powodziowych, ponieważ stojąca woda staje się miejsce rozrodu komarów.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie