Wojna na Ukrainie. Przełomowa decyzja amerykanów. Potężne pociski trafią na front

Świat
Wojna na Ukrainie. Przełomowa decyzja amerykanów. Potężne pociski trafią na front
Defence.gov
Zdjęcie ilustracyjne. Rakiety ATACMS dla Ukrainy

- Partnerzy wiedzą, czego potrzebujemy, a zwłaszcza jakiego rodzaju broni - mówił szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Ukraiński urzędnik potwierdził, że w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej na front trafią amerykańskie pociski ATACMS.

Dotychczasowe doniesienia dotyczące rakiet dalekiego zasięgu ATACMS potwierdzone zostały przez Andrija Jermaka w trakcie wywiadu dla ukraińskiej telewizji publicznej.

 

Prowadzący w trakcie rozmowy z szefem Kancelarii Prezydenta przypomniał zobowiązanie prezydenta USA Joe Bidena, w którym wskazano ATACMS jako broń, która zostanie przekazana "tak szybko, jak to możliwe".

 

- Oczekujemy, że ten pakiet będzie zawierał wszystko, czego potrzebujemy, ponieważ nasi wojskowi, prezydent i minister obrony są w stałym kontakcie. Partnerzy wiedzą, czego potrzebujemy, a zwłaszcza jakiego rodzaju broni, też takiej o której wspomniałeś - stwierdził.

 

- Dzisiaj poziom współpracy naszego wojska, kierownictwa wojskowego i politycznego daje nam absolutnie wiarę, że w tym wielkim pakiecie rzeczywiście znajdą się wszystkie potrzeby, o których tak długo rozmawialiśmy - dodał.

 

O możliwości przekazania amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu informował CNN powołując się na źródła bliskie Białego Domu. Broń ma się znaleźć w pakiecie pomocowym, który niedawno został zaakceptowany przez amerykańską Izbę Reprezentantów i Senat.

 

"Podczas odpraw w Kongresie, które odbyły się w ostatnich dniach, urzędnicy administracji wskazali, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie po raz pierwszy wyślą na Ukrainę ATACMS, czyli wojskowe systemy rakiet taktycznych. Potwierdzają to trzy źródła" - napisano.

Pociski ATACMS dla Ukrainy. Nowa broń wpłynie na sytuację na froncie?

Pierwsze rakiety ATACMS, w tym przypadku średniego zasięgu trafiły po raz pierwszy na Ukrainę jesienią ubiegłego roku. Pociski miały zasięg około 160 kilometrów i zawierały subamunicję kasetową. Pierwsze użycie zostało potwierdzone 17 października.

 

Obecnie do Sił Zbrojnych Ukrainy najprawdopodobniej trafią nowocześniejsze rakiety, których zasięg to około 300 kilometrów. Pociski wystrzeliwane są z wyrzutni HIMARS i M270 MLRS.

 

Zdaniem ekspertów przekazanie rakiet ATACMS o zwiększonym zasięgu da Ukraińcom możliwość przeprowadzania uderzeń przeciwko krytycznym celom jakim są m.in. lotniska, baterie obrony powietrznej, centra łączności i centra dowodzenia.

Marcin Jan Orłowski / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie