"Polski Kuwejt" ma nowego wójta. Zmiana w najbogatszej gminie

Polska
"Polski Kuwejt" ma nowego wójta. Zmiana w najbogatszej gminie
Gmina Kleszczów
Kleszczów pokaźne zyski zawdzięcza kopalni

Dariusz Michałek wygrał drugą turę w wyborach na wójta gminy Kleszczów. Ma 35 lat i zapewnia, że chce się skupić na stabilnym zatrudnieniu mieszkańców. Michałek pokonał między innymi dotychczasowego wójta, który rządził przez dwie kadencje.

Od 2014 roku gminą Kleszczów zarządzał Sławomir Chojnowski. Ubiegał się o reelekcję również w tegorocznych wyborach, ale nie wszedł do drugiej tury. Kandydatów pozostało dwóch: Dariusz Michałek i Kazimiera Tarkowska.

 

Po pierwszej turze wynik wskazywał przewagę Tarkowskiej. Zdobyła ponad 32 proc. głosów a jej kontrkandydat prawie 26 proc.

 

W ciągu dwóch tygodni sytuacja się zmieniła i to Michałek został wójtem, zdobywając ostatecznie 57,61 proc. głosów. W kampanii przekonywał, że jego priorytetem jest "stałe i stabilne zatrudnienie mieszkańców" oraz rozwój stref przemysłowych. Właśnie z przemysły słynie gmina Kleszczów.

"Polski Kuwejt". Skąd bogactwo gminy Kleszczów?

Gmina Kleszczów jest czasami nazywana "polskim Kuwejtem" ze względu na zyski z odkrywkowej Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów". Kopalnia należy do Polskiej Grupy Energetycznej, ale podatki które płaci, trafiają do budżetu samorządu.

 

ZOBACZ: Kleszczów najbogatszą gminą w Polsce; najbiedniejszą - Zawadzkie

 

Miano "polskiego Kuwejtu" albo "polskich emiratów" Kleszczów zyskał po analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w której wyróżniono gminy, w których dochód na jednego mieszkańca odpowiada dochodom w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

jk/anw / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie