Niejeden rodzic będzie zaskoczony. Wkrótce uczniowie będą mieli dni wolne od szkoły

Polska
Niejeden rodzic będzie zaskoczony. Wkrótce uczniowie będą mieli dni wolne od szkoły
Freepik
Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej. To dodatkowe dni wolne dla uczniów pozostałych klas

Wielkimi krokami zbliżają się terminy głównych egzaminów dla ósmoklasistów. Zostały one wyznaczone na 14, 15 i 16 maja. A to oznacza, że w wielu szkołach pozostali uczniowie będą mieli wolne od zajęć.

W 2024 roku egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony po raz szósty. Pierwszy raz uczniowie podchodzili do niego w 2019 roku po reformie edukacji, która przywróciła 8-klasową szkołę podstawową i usunęła gimnazjum.

Najważniejsze informacje o egzaminie ósmoklasisty

W tym roku ostatni raz egzamin obejmie wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów - matematyki, języka polskiego i języka obcego nowożytnego. 

 

Wśród języków obcych nowożytnych, ósmoklasista może wybrać angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Co istotne, musi to być język, na zajęcia z którego uczeń uczęszcza na obowiązkowych lekcjach w szkole. 

 

Jak informuje CKE, od 2025 roku egzamin ósmoklasisty będzie obejmował podstawę programową kształcenia ogólnego dla klas I-VIII. Oznacza to, że zakres sprawdzanej wiedzy będzie znacznie szerszy. 

Jakie są terminy egzaminów ósmoklasistów?

W tym roku główne terminy egzaminów ósmoklasistów przypadają na:

 

  • 14 maja (wtorek) - język polski,
  • 15 maja (środa) - matematyka,
  • 16 maja (czwartek) - język obcy nowożytny.

 

 

Oznacza to, że w szkołach zostaną zarządzone dni dyrektorskie, które zapewnią pozostałym uczniom dodatkowe dni wolne.  Co prawda w części szkół zorganizowane zostaną zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, ale uczniów, dla których rodzice nie znaleźli w takie dni opieki jest zazwyczaj garstka.

 

Egzaminy ósmoklasistów rozpoczynają się standardowo o godzinie 9:00. Uczniowie, którzy nie będą mogli uczestniczyć w nich z przyczyn losowych, będą musieli odpowiednio je udokumentować, na przykład poprzez okazanie zwolnienia lekarskiego. 

 

Dla tych osób przygotowany zostały terminy dodatkowe:

 

  • 10 czerwca (poniedziałek) - język polski,
  • 11 czerwca (wtorek) - matematyka,
  • 12 czerwca (środa) - język obcy nowożytny.

 

Jak długo trwają egzaminy ósmoklasistów?

Egzaminy dla ósmoklasistów są przeprowadzane przez trzy kolejne dni i zawsze w tej samej kolejności. Testy różnią się od siebie nie tylko zakresem wiedzy, ale także czasem trwania:

 

  • język polski - 120 minut,
  • matematyka - 100 minut,
  • język obcy nowożytny - 90 minut.

 

Niektórzy zdający mają możliwość wydłużenia czasu egzaminu do 180, 150 i 135 minut. Z tego rozwiązania mogą skorzystać uczniowie z dysleksją, dysortografią, dyskalkulią i dysgrafią.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie