Nikaragua. Miss Universe podpadła władzy. Została uznana za wroga ojczyzny

Świat
Nikaragua. Miss Universe podpadła władzy. Została uznana za wroga ojczyzny
Associated Press/Moises Castillo
23-letnia Sheynnis Palacios nie może wrócić do ojczyzny w obawie przed aresztowaniem

Urodzona w Nikaragui 23-letnia Sheynnis Palacios została w 2023 roku uznana za najpiękniejszą kobietę świata. Ten sukces dał początek fali problemów, z którymi modelka musi mierzyć się we własnej ojczyźnie. Jest bowiem oskarżana o zdradę i właśnie została wpisana na listę osób "winnych przestępstwa konspiracji przeciwko ustrojowi kraju".

Nikaragua jest siedmiomilionowym państwem położonym w Ameryce Środkowej. Niewielki kraj ma burzliwą historię, pełną dyktatur i krwawych wojen domowych.

 

Obecnie władzę sprawuję tam prezydent Daniel Ortega - niegdyś ikona rewolucji, a dziś tyraniczny despota, który wraz ze swoją małżonką Rosario Murillo prowadzi w stronę coraz głębszego autorytaryzmu, może nawet totalitaryzmu.

Miss Universe uznana za wroga ojczyzny

Władze od lat represjonują przedstawicieli opozycji, mediów i kościoła katolickiego. Jedną z ofiar tych działań stała się obecna Miss Universe 23-letnia Sheynnis Palacios. Jej nazwisko zostało wpisane na listę osób "winnych przestępstwa konspiracji przeciwko ustrojowi kraju".

 

ZOBACZ: Nikaragua pozywa Niemcy. Chodzi o wspieranie Izraela

 

Modelka oskarżana jest o udział w antyrządowych protestach z 2018 roku, kiedy miała 17 lat.

 

Nie jest to nowy zarzut. Po raz pierwszy pojawił się tuż po tym, jak Palacios została wybrana najpiękniejszą kobietą świata. Prezydent Ortega i jego otoczenie zwietrzyli wtedy spisek. Ich zdaniem wybór 23-latki na reprezentantkę kraju miał drugie dno i był przejawem działalności antyrządowej. 

 

Dyrektorka konkursów piękności w Nikaragui Karen Celebretti została oskarżona o działalność opozycyjną i wydalona z kraju, a Palacios po zakończeniu konkursu zdecydowała się pozostać za granicą. Ostatnie działania prezydenta Ortegi pokazują, że modelka wciąż nie może czuć się bezpieczne we własnej ojczyźnie. 

Kajetan Leśniak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie