Lider Hamasu przyleciał do Stambułu. Sekretna rozmowa z Erdoganem

Świat
Lider Hamasu przyleciał do Stambułu. Sekretna rozmowa z Erdoganem
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się w sobotę z szefem Biura Politycznego Hamasu Ismailem Haniyehem. Rozmowa odbyła się w Stambule. Przywódcy za zamkniętymi drzwiami omawiali sytuację w Strefie Gazy.

Jeden z liderów Hamasu Ismail Haniyeh pojawił się w sobotę w Stambule, gdzie o godz. 14:30 czasu lokalnego spotkał się z prezydentem Turcji Tayyipem Erdoganem. Jak podał Reuters, przywódcy omówili wysiłki "na rzecz zawieszenia broni w Strefie Gazy i dostarczenia tam pomocy humanitarnej".

 

Spotkanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami w prezydenckim biurze, które mieści się w Pałacu Dolmabahce. "W weekend będę gościł przywódcę sprawy palestyńskiej. Omówimy wiele kwestii" - zapowiadał przed kilkoma dniami wizytę Haniyeha członkom swojej partii Erdogan. Reuters przypomniał, że turecki prezydent nazywa Hamas "ruchem wyzwoleńczym" i potępia Zachód, który popiera Izrael.

Izraelski nalot. Lider Hamasu stracił trzech synów

Haniyeh stracił w izraelskim nalocie 10 kwietnia trzech synów - Hazema, Amira i Mohammada. Jak podał wtedy "Times of Israel", mężczyźni zostali uznani za "agentów grupy terrorystycznej". "W ataku zginęło również czworo jego wnucząt, trzy dziewczynki i chłopiec" - podał portal, powołując się na komunikat Hamasu. 

 

ZOBACZ: Iran chwali się nowym systemem Bavar-373. Izrael mówi "sprawdzam"

 

Wizyta Haniyeha w Stambule jest jego pierwszą podróżą do Turcji od czasu rozpoczęcia inwazji w Gazie. 

Turcja potępia działania Izraela

Turcja, która jest członkiem NATO potępiła ofensywę Izraela w Strefie Gazy. Inwazja rozpoczęła się po ataku terrorystycznym Hamasu, który przeprowadzony został 7 października ubiegłego roku. Jego skala była dotąd niespotykana. W sumie zginęło około tysiąca osób.

 

W odpowiedzi Tel Awiw rozpoczął inwazję na Strefę Gazy, w której zginęły już tysiące palestyńskich cywilów. Ankara od samego początku wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni. Turecki rząd nałożył też ograniczenia handlowe na Izrael.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie