Krztusiec roznosi się po europejskim kraju. Są przypadki śmiertelne

Świat
Krztusiec roznosi się po europejskim kraju. Są przypadki śmiertelne
Wikimedia Commons/Tiia Monto
W Bułgarii notowanych jest coraz więcej przypadków krztuśca

W ostatnim tygodniu w Bułgarii odnotowano ponad 200 zachorowań na krztusiec. Tamtejszy główny inspektor sanitarny Angel Kunczew przestrzega przed epidemią. Jednocześnie z chorobą zmagają się inne europejskie państwa, w tym przede wszystkim Chorwacja.

W Bułgarii w ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano 250 przypadków krztuśca. Krajowe centrum ds. zaraźliwych chorób przekazało, że wśród tych osób 54 przypadki to dzieci, przeważnie w wieku 8-10 lat.

 

Są dwie ofiary śmiertelne choroby - to niemowlęta poniżej trzech miesięcy. Nie były zaszczepione.

 

Inspektor sanitarny Bułgarii z niepokojem stwierdził, że szczepienia przeciw krztuścowi w ostatnim czasie nie są regularne. Część rodziców sprzeciwia się im niezależnie od zapewnień lekarzy o skuteczności szczepionek. Resort zdrowia zobowiązał lekarzy rodzinnych do aktualizacji harmonogramu szczepień i wystawiania wezwań dla rodziców niezaszczepionych dzieci.

Krztusiec w Europie. Gdzie najwięcej zachorowań?

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego o charakterze nawracającym. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową, najczęściej w warunkach rodzinnych i w skupiskach dzieci. Typowym objawem choroby u niemowląt i dzieci jest napadowy, "szczekający" kaszel połączony z wydzielaniem lepkiej wydzieliny, natomiast u osób dorosłych jest to kaszel przewlekły.

 

ZOBACZ: Dramatyczny wzrost zachorowań na szkarlatynę. Eksperci ostrzegają

 

Do niedawnego wzrostu liczby zachorowań doszło m.in. w Czechach, Danii, Belgii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Obecnie krajem, w którym odnotowano najwięcej przypadków jest Chorwacja. W ciągu ostatnich 15 miesięcy wykryto tam ponad sześć tysięcy zachorowań. 

 

W większości krajów europejskich dzieci otrzymują pierwsze dwie dawki skojarzonej szczepionki przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi w wieku od dwóch miesięcy do pierwszego roku życia, kolejną dawkę w wieku dwóch lat, a ostatnią w wieku od trzech do siedmiu lat.

jk / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie