Rosja. Stworzyli kolejny "czołg-żółw". Wrócił na front

Świat
Rosja. Stworzyli kolejny "czołg-żółw". Wrócił na front
Nexta/Russian Defense Ministry Press Service/AP
Kolejny rosyjski "czołg-żółw" na froncie w Ukrainie

Rosjanie stworzyli kolejny "czołg-żółw", który zastąpił ten zniszczony przez ukraińskich żołnierzy tydzień temu - przekazał ukraiński aktywista i bloger Serhij Sternenko. Maszyna o nietypowej konstrukcji jest zauważalnie wyższa od swojego poprzednika. Jej głównym zadaniem jest transportowanie rosyjskiej piechoty na front.

"Niedaleko Krasnohoriwki ponownie widziano potwora" - przekazał w mediach społecznościowych ukraiński aktywista i bloger Serhij Sternenko. Do wpisu załączył zdjęcie rosyjskiej maszyny, która ze względu na swoją nietypową konstrukcję określana jest mianem "czołgu-żółwia".

Ukraina. Rosyjski "czołg-żółw" powrócił na front

Serwis Defense Express zauważa, że drugi "czołg-żółw" jest wyższy od swojego poprzednika - między "skorupą" a samym czołgiem jest więcej miejsca. "W końcu głównym zadaniem takiego czołgu jest bezpieczne przemieszczanie grupy piechoty w stronę ukraińskich okopów" - podaje Defense Express.

 

Analitycy serwisu wskazują, że "wyższy 'sufit' może wynikać z wymagań piechoty". Zwracają również uwagę, że "skorupa" maszyny jest wykonana z "improwizowanych materiałów".

 

ZOBACZ: Jest w białoruskim więzieniu. Relację o przemocy spisała na papierze toaletowym

 

Defence Express uważa, że należy spodziewać się większej liczby tych czołgów na froncie, ponieważ - jak oceniają analitycy - do tej pory pokazały one swoją skuteczność.

Losy pierwszego rosyjskiego "czołgu-żółwia"

Ukraińska agencja Unian informuje, że kilka dni temu w pobliżu Krasnohoriwki (na północ od Awdijiwki) Rosjanie użyli czołgu T-72. Do maszyny przymocowano metalowe elementy na wzór skorupy żółwia.

 

Czołg był niezdolny do walki, ale - jak zauważa Unian - z powodzeniem wykonał swoje zadanie i bezpiecznie doprowadził grupę szturmową do ukraińskich pozycji, a następnie wrócił.

 

Według agencji pierwszy "czołg-żółw" został zniszczony, gdy ukraińskiemu wojsku udało się zlokalizować miejsce jego stacjonowania.

Marta Stępień / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie