Wiadomo, jakie będą ceny prądu po podwyżce. Jest projekt ustawy

Biznes
Wiadomo, jakie będą ceny prądu po podwyżce. Jest projekt ustawy
Pixabay/Couleur
Jakie ceny prądu w drugiej połowie 2024?

Opublikowano projekt ustawy mówiącej m.in. o bonie energetycznym. Z podanych w nim informacji wynika, że w drugiej połowie 2024 roku będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 zł za MWh. Podkreślono również, kogo obowiązywać będzie "podwyższone wsparcie". Jednak nie tylko zmiany cen prądu objęto ustawą, wskazano w niej również na ceny gazu.

We wtorek w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie części innych ustaw. W projekcie o bonie energetycznym zawarto przepisy przedłużające obowiązywanie ceny maksymalnej za energie elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych. Cena obowiązująca w drugiej połowie bieżącego roku wyniesie 500 zł/MWh.  


Wspomniano, że za "stosowanie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty". 

Nowy projekt ustawy. Jakie ceny za prąd w drugiej połowie roku?

Obecna cena maksymalna energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wynosi 412 zł/MWh. Jest to kwota netto - obowiązująca bez VAT i akcyzy – odpowiednia dla tych gospodarstw, które nie przekraczają wyznaczonych w ustawie limitów.  

 

ZOBACZ: Były minister o podwyżkach cen prądu: Będzie dramat


"W proponowanym brzmieniu przepisów ustawy bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym" - napisano w opublikowanym projekcie. 

Komu będzie przysługiwał bon energetyczny?

W komunikacie podano także, kto będzie beneficjentem bonu energetycznego. Obowiązywać on będzie nie tylko gospodarstwa domowe o niskich dochodach, ale również "odbiorców wrażliwych na energię elektryczną oraz te domostwa, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego".  


Według ustawodawcy ma to dotyczyć w szczególności odbiorców zamieszkujących samotnie domy jednorodzinne w małych miejscowościach i wsiach, czyli te "wrażliwe energetycznie" i w trudnej sytuacji materialnej.  


"Jak w przypadku dodatku osłonowego, bonem energetycznym zostaną objęci emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury czy emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze" - wskazano również. 

 

ZOBACZ: Podwyżki cen prądu. Rachunki za energię od 1 lipca w górę. O ile?


Ponadto "podwyższony wsparciem" zostaną objęte osoby korzystające ze źródeł ogrzewania zasilanych właśnie energią elektryczną. W tym przypadku chodzi o pompy ciepła czy piece akumulacyjne.  

Maksymalna cena na gaz. Planowana modyfikacja systemu rekompensat

Jednak ceny energii to nie jedyna rzecz ujęta w projekcie. Zawarto w nim także przepisy dotyczące cen gazu. "Projektowane zmiany zakładają zmianę ceny maksymalnej paliw gazowych do poziomu taryfy dla paliw gazowych zatwierdzonej dla przedsiębiorstwa energetycznego" - podano. 

 

ZOBACZ: Eksperci analizują wzrost cen paliw, prądu i gazu. "Dostaniemy mocno po kieszeni"


Poinformowano również o zmianie terminów dla przedsiębiorstw energetycznych, które wynikają z przedłużenia dodatkowej ochrony dla poszczególnych odbiorców paliw gazowych do 31 grudnia 2024 roku.

 
"Projektowana zmiana przepisów zakłada przedłużenie działania mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła do 30 czerwca 2025 r., co stanowi powielenie rozwiązania już zastosowanego w ustawie z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła" - napisano. 

Karina Jaworska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie