Andrzej Duda: Zostałem zaproszony przez Donalda Trumpa do jego prywatnego mieszkania

Świat Aleksandra Boryń / polsatnews.pl
Andrzej Duda: Zostałem zaproszony przez Donalda Trumpa do jego prywatnego mieszkania
Polsat News
Duda o spotkaniu z Trumpem. "Zaprosił mnie do prywatnego domu"

- Zostałem zaproszony przez Donalda Trumpa do jego prywatnego mieszkania, więc to naprawdę zupełnie prywatna wizyta, zupełnie prywatne zaproszenie. Współpracowaliśmy razem przez cztery lata, znamy się, jesteśmy w dobrych relacjach - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarzami.

- Miałem dziś cały szereg bardzo ważnych spotkań. Pierwsze z przewodniczącą Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ, następnie z przewodniczącym zgromadzenia ogólnego i teraz przed chwilą skończyło się spotkanie z sekretarzem generalnym ONZ - powiedział Andrzej Duda. - Wszystkie spotkania bardzo ważne, omawialiśmy bieżące tematy związane, m.in. z rozwojem Polski i naszej części Europy - dodał.

Andrzej Duda w USA

- Sekretarz generalny pytał mnie o moją ocenę sytuacji na Ukrainie, więc mówiłem, jak to w tej chwili widzę. Podkreślałem bardzo mocno, że musimy uczynić wszystko, żeby Rosja nie wygrała wojny na Ukrainie. To - w moim przekonaniu - najważniejszy obowiązek, jaki spoczywa na tych krajach, które nazywają siebie wolnym, demokratycznym światem - tłumaczył prezydent. 

 

Podczas rozmowy z dziennikarzami Andrzej Duda wspomniał, że jednym z tematów, które były poruszane na odbytych przez niego spotkaniach, była także kwestia uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce. Wspomniał również, że był poruszany temat Strefy Gazy oraz Polaka - Damiana Sobola - który zginął wraz z innymi wolontariuszami w izraelskim ataku na konwój pomocy humanitarnej. 

Andrzej Duda o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To normalna praktyka"

Przedstawiciele polskich mediów pytali Andrzeja Dudę o spotkanie z byłym prezydentem USA i aktualnym kandydatem na to stanowisko  Donaldem Trumpem. - Prezydenci spotykają się ze swoimi kolegami, zwłaszcza tymi, którzy kiedyś sprawowali urzędy prezydenckie w swoich krajach. To jest normalna praktyka, nie ma w tym nic nadzwyczajnego - ocenił Duda. 

 

- Prezydenci podczas swoich wizyt zagranicznych spotykają się z różnymi politykami. To jest normalne, że jeżeli jakieś państwo ma dobre stosunki z innym krajem, to chce, żeby te relacje były jak najlepsze z przedstawicielami różnych stron sceny politycznej - dodał. 

 

- Zostałem zaproszony przez pana Donalda Trumpa do jego prywatnego mieszkania, więc to naprawdę zupełnie prywatna wizyta, zupełnie prywatne zaproszenie. Współpracowaliśmy razem przez cztery lata, znamy się, jesteśmy w dobrych relacjach i to jest po prostu prywatne spotkanie w związku z moją obecnością w Nowym Jorku - przekazał i dodał, że jest to "bardzo miłe zaproszenie".

 

ZOBACZ: Spotkanie Duda-Trump? Departament Stanu komentuje

 

Pytany przez dziennikarzy o tematy, jakie będzie poruszał z Trumpem przyznał, że będą to kwestie współpracy. - Kiedyś na pewno będziemy wspominali te momenty, w których razem działaliśmy, ale my się po prostu znamy jako ludzie, jako dwóch - no mogę powiedzieć w jakimś sensie - przyjaciół - powiedział Duda. 

 

- Nigdy nie rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem na temat mojej propozycji podniesienia wydatków państw NATO na obronność z 2 do 3 proc. PBK, ale myślę, że jego nastawienie będzie tu pozytywne - zapewnił. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie