Był "smogową stolicą" Polski. Teraz to lider w programie "Czyste Powietrze"

Polska
Był "smogową stolicą" Polski. Teraz to lider w programie "Czyste Powietrze"
Wydarzenia
Radlin i Rybnik to absolutni liderzy najbardziej aktywnych gmin w programie Czyste Powietrze.

Jeszcze do niedawna "smogowa stolica" Polski, dziś lider w walce ze smogiem. Rybnik znalazł się na szczycie rankingu Polskiego Alarmu Smogowego najaktywniejszych samorządów w programie "Czyste Powietrze". Materiał "Wydarzeń".

Niegdyś w Rybniku widoki na codzienność bez smogu były mgliste. Dziś na ulicach są wodorowe autobusy, a na dachach zamiast dymiących kominów - solary.

 

Mieszkańcy mówią o "totalnej poprawie" i podkreślają, że wiele osób zmieniło sposób ogrzewania przechodząc, np. z węgla na gaz. 

Najbardziej aktywne gminy w programie "Czyste Powietrze"

W podobny sposób niebo udało się przewietrzyć również nad sąsiednim Radlinem. Mieszkańcy tego śląskiego miasta mówią, że to "gańba", czyli wstyd "hajcować" w starym piecu.

 

- To czyste powietrze jest takim celem, który nam przyświeca. Natomiast, patrząc na to gdzie jesteśmy, myślę, że po prostu jesteśmy w drodze - mówi Marek Gajda z Urzędu Miasta Radlin.

 

ZOBACZ: Smog nad Polską. RCB wydało ostrzeżenia dla sześciu województw

 

Radlin i Rybnik to absolutni liderzy najbardziej aktywnych gmin w programie "Czyste Powietrze".

 

Największą liczbę wniosków spośród prawie 2,5 tys. gmin na wymianę starych węglowych pieców na ekologiczne źródła ciepła złożyli mieszkańcy Rybnika. W przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych najlepiej z kolei wypada Radlin.


- W tej chwili Rybnik jest na dobrej drodze, żeby spełnić standardy jakości powietrza zgodne z wymaganiami Światowej Organizacji Zdrowia - mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

 

Wideo: Radlin i Rybnik to liderzy najbardziej aktywnych gmin w programie "Czyste Powietrze"

"To pewna epoka w dziejach Rybnika"

Dekadę temu dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza były w Rybniku przekroczone przez 134 dni w roku. Teraz przez 16.


- Jestem bardzo dumny z miasta i mieszkańców, zaangażowania, że tak bardzo przejęli się tematyką smogową i tu była pewna ewolucja. Od roku mniej więcej 2015 do dzisiaj, to pewna epoka - wyjaśnia Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. W jej czasie zmienić trzeba było nie tylko piece, ale przed wszystkim sposób myślenia o smogu.


- Jeszcze dekadę temu dym z komina i jego zapach był traktowany jako typowy zapach zimy. Rzadko kto łączył ten zapach z trującymi
substancjami - dodaje Emil Nagalewski, śląski koordynator PAS.

 

W myśl śląskiej uchwały antysmogowej ostateczny koniec ery kopciuchów w regionie nadejdzie za trzy lata.

red / Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie