Wojna w Ukrainie. Media: Rosja i Ukraina negocjowały w sprawie umowy zbożowej

Świat
Wojna w Ukrainie. Media: Rosja i Ukraina negocjowały w sprawie umowy zbożowej
Associated Press/Ukraine's Infrastructure Ministry Press Office
Przez dwa miesiące trwały negocjacje Ukrainy i Rosji w sprawie bezpiecznego eksportu zboża

Przez dwa miesiące Rosja i Ukraina negocjowały przy udziale Turcji umowę o zapewnieniu bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym - donosi Reuters. Strony były bliskie osiągnięcia porozumienia, ale w ostatniej chwili Kijów się wycofał.

Przez dwa miesiące trwały negocjacje Ukrainy i Rosji dotyczące bezpiecznego eksportu zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. Według źródeł Reutersa w rozmowach pośredniczyła Turcja po naciskach ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 
Kijów dał zgodę tureckiemu prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, by ogłosił porozumienie 30 marca, dzień przed lokalnymi wyborami w Turcji - podają źródła agencji.

W ostatniej chwili jednak Ukraina się wycofała. Reuters powoluje się na cztery anonimowe osoby zaznajomione ze sprawą. 

Wojna w Ukrainie.

Negocjacje ws. umowy zbożowej

Agencja Reutera podaje, że dotarła do kopii umowy. Napisano w niej, że Turcja osiągnęła "w ramach działań mediacyjnych" porozumienie z Ukrainą i Rosją w sprawie "zapewnienia swobodnej i bezpiecznej żeglugi statków handlowych na Morzu Czarnym".

 

ZOBACZ: Niemcy oddadzą Ukrainie swoje wyposażenie przeciwlotnicze

 

Obie strony zobowiązały się w dokumencie do objęcia gwarancjami bezpieczeństwa statków handlowych, które nie transportują towarów wojskowych.


Rosja, Ukraina i Turcja odmówiły komentarza w sprawie. Rzecznik ONZ Stephane Dujarric stwierdził, że "wciąż mamy nadzieję, że wolność żeglugi na Morzu Czarnym zwycięży" - pisze Reuters.

Wojna w Ukrainie. Rosja zerwała umowę

Po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie porty morskie zostały zablokowane, a eksport przez Morze Czarne stanął. Po kilku miesiącach udało się go częściowo wznowić na mocy umowy zbożowej zawartej w lipcu 2022 r.


W zeszłym roku Rosja zerwała umowę. 

 

 

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie