Usunęli ze słupa bocianie gniazdo. PGE tłumaczy

Polska
Usunęli ze słupa bocianie gniazdo. PGE tłumaczy
Czytelnik
Ze słupa usunięto naniesione przez bociany gałęzie

Para bocianów, która przybyła do woj. podkarpackiego chciała uwić gniazdo na jednym ze słupów w miejscowości Sieniawa. Nie udało się - operację przerwali pracownicy pogotowia energetycznego, pomimo okresu ochronnego. Ptaki jednak się nie poddały.

Redakcja polsatnews.pl dostała zdjęcia i nagrania od mieszkańca miejscowości Sieniawa koło Przeworska (woj. podkarpackie). Wykonano je 6 kwietnia.

 

Widać na nich słup energetyczny, na którym znajdują się gałęzie naniesione przez bociany. Para zaczęła wić tam gniazdo. W pewnym momencie pracownicy pogotowia energetycznego z Przeworska przy pomocy długiej tyczki usuwają konstrukcję.

 

Jak się okazuje, bociania para po jakimś czasie wróciła na słup i zaczęła ponownie wić tam gniazdo. 

Sieniawa. Usunęli bocianie gniazdo

O komentarz w sprawie poprosiliśmy PGE.

 

"W sobotę 6 kwietnia br., zgodnie ze zgłoszeniem mieszkanki posesji, na której znajduje się słup energetyczny, pracownicy spółki zrzucili gałęzie, które zostały naniesione przez bociany" - napisała rzeczniczka PGE Dystrybucja Ewa Wiatr.

 

ZOBACZ: Skierka znów w Polsce. Najsłynniejszy bocian wrócił z Grecji

 

Jak dodała, reakcja w odpowiedzi na to zgłoszenie wynikała z dwóch istotnych względów: "konieczności ochrony bocianów, które budując gniazdo bezpośrednio na słupie bez specjalnej platformy, mogą zostać porażone prądem, a także potrzeby ochrony przechodniów, gdyż tworzone przez bociany gniazdo zlokalizowane było nad chodnikiem".

 

"Po usunięciu gałęzi, bociany ponownie przystąpiły do budowania gniazda na tym słupie" - przekazała rzeczniczka. Jak dodała, właściciele posesji zmienili zdanie na temat obecności gniazda, więc spółka odstąpiła od jego ponownego usuwania.

 

Jak podała rzeczniczka, w przypadku stałego zasiedlenia tego miejsca przez bociany, po okresie ochronnym zostanie zamontowana specjalna platforma, która zabezpieczy ich bytowanie.

 

W okolicach Sieniawy znajduje się wiele terenów podmokłych, które co roku przyciągają bociany. W Polsce podlegają one ochronie ścisłej. Od kwietnia trwa ich sezon lęgowy.

Anna Nicz / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie