Mykolas Alekna pobił rekord świata w rzucie dyskiem. Poprzedni został ustanowiony 38 lat temu

Świat
Mykolas Alekna pobił rekord świata w rzucie dyskiem. Poprzedni został ustanowiony 38 lat temu
AP/Ashley Landis
Litwin Mykolas Alekna podbił niemal 38-letni rekord świata w rzucie dyskiem

Litwin Mykolas Alekna podbił niemal 38-letni rekord świata w rzucie dyskiem. Lekkoatleta historycznego wyczynu dokonał podczas niedzielnego mityngu Oklahoma Throws Series w Ramonie w USA. Nie był to jedyny tak znaczący występ. W kategorii kobiet Kubanka Yaime Perez również wykonała najlepszą próbę od kilkudziesięciu lat.

Przez niemal cztery dekady rekord ustanowiony przez Jürgena Schulta w 1986 roku wydawał się nie do pobicia. Niemiec rzucił wtedy na odległość 74,08 m. 

 

Był to najdłużej niepobity wynik w sporcie w kategorii mężczyzn. 

 

Alekna uznawany za wschodzącą gwiazdę litewskiej lekkoatletyki podczas zawodów w Ramonie zaliczył najlepszą serię rzutów w historii. Już w pierwszej próbie pobił swój życiowy rekord, kiedy dysk wylądował w odległości 72,21 m. Podczas trzech kolejnych jeszcze go wyśrubował. 

 

ZOBACZ: Sportowy weekend w Polsacie. Oglądaj tenis, UFC i MotoGP

 

Piątym rzutem zapewnił sobie przejście do historii światowej lekkiej atletyki. Początkowo zaliczono mu próbę ma 74,41 m, ale później skorygowano na 74,35, co i tak oznaczało pobicie światowego rekordu. 

 

 

 

Yaime Perez w życiowej formie. Najlepsza od 35 lat

Zawody Oklahoma Throws Series zapisały się w historii nie tylko za sprawą litewskiej gwiazdy. W kategorii kobiet Kubanka Yaime Perez dokonała podobnego wyczynu, wykonując najlepszy rzut od 35 lat. 

 

W przeciwieństwie do Alekny, Kubanka jest raczej u schyłku kariery.

 

ZOBACZ: Liga Mistrzów UEFA na żywo w kanałach Polsat Sport Premium

 

Mimo to wiek nie przeszkodził 33-late w występie, którym zapisała swoją kartę w historii tej dyscypliny. Przed zawodami w Ramonie jej osobisty rekord wynosił 69,39 metra.

 

W trakcie zawodów okazało się, że jest w życiowej formie i zanotowała znakomitą serię rzutów. W trzech wykonanych próbach przekroczyła 70 m, a najlepsza wyniosła dokładnie 73,09 m, co stanowi w kategorii kobiet najlepszy wynik od 35 lat.

 

Rekord świata ustanowiła w 1988 roku reprezentantka NRD Gabriele Reinsch, która rzuciła dyskiem na 76,80 m.

 

 

Artur Pokorski / /dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie