Iran reaguje na słowa ministra Wielkiej Brytanii. "Silniej niż dotychczas"

Świat Aleksandra Boryń / sgo / polsatnews.pl
Iran reaguje na słowa ministra Wielkiej Brytanii. "Silniej niż dotychczas"
AP Photo/Hadi Mizban
Irański minister zabrał głos

Minister spraw zagranicznych Iranu przekazał, że jeśli dojdzie do odwetu ze strony Izraela to odpowiedź jego kraju będzie "natychmiastowa i silniejsza niż dotychczas". Hossein Amir-Abdollahian odniósł się w ten sposób do wypowiedzi swojego brytyjskiego odpowiednika, który m.in. stwierdził, że atak Iranu był poważny, ale zakończył się całkowitym fiaskiem.

- Iran nie chce zwiększonych napięć, ale zareaguje natychmiast i silniej niż dotychczas, jeśli Izrael podejmie odwet - powiedział w poniedziałek irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir-Abdollahian. Polityk odniósł się w ten sposób do wcześniejszej wypowiedzi  swojego brytyjskiego odpowiednika. 

Szef MSZ Iranu odpowiada na słowa swojego brytyjskiego odpowiednika

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii skomentował irański atak na Izrael. - Całkowicie rozumiem tych w Izraelu, którzy chcą widzieć więcej (działań), ale myślę, że jest to czas, aby myśleć zarówno głową, jak i sercem, i być zarówno mądrym, jak i twardym. I myślę, że mądrą rzeczą jest uznanie, że atak Iranu był porażką - powiedział 

 

- Chcemy skupić się na wrogim wpływie Iranu i faktycznie na tym, co dzieje się w Strefie Gazy - zaznaczył w rozmowie ze stacją Sky News.

 

Zdaniem Izraela podczas przeprowadzonego w nocy z sobotę na niedzielę ataku Iran wystrzelił w kierunku jego terytorium 170 dronów, ponad 30 pocisków manewrujących i co najmniej 120 pocisków balistycznych. Jednak 99 proc. z nich miało zostać zestrzelonych.

 

ZOBACZ: Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Apel do Izraela i Iranu o powściągliwość

 

Cameron przekazał, że Izrael powinien to uznać za zwycięstwo, bo gdyby atak się powiódł, mogłyby być tysiące ofiar. Zapewnił też, że Wielka Brytania, której samoloty zestrzeliły kilka irańskich dronów, pomoże ponownie, jeśli Iran przeprowadzi kolejny atak.

 

- Staramy się unikać eskalacji, a działania, które podjęliśmy wraz z Amerykanami i innymi, wyraźnie pomogły powstrzymać tę eskalację, ponieważ atak Iranu był niemal całkowitą porażką - zaznaczył. 

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie