Euro 7 wchodzi w życie. Surowe normy i wymogi UE

Biznes
Euro 7 wchodzi w życie. Surowe normy i wymogi UE
Polsat News

Rada Unii Europejskiej opowiedziała się za wprowadzeniem w życie nowej europejskiej normy Euro 7. Oznacza to nowe limity emisji gazów cieplarnianych dla pojazdów oraz surowe wymogi dla producentów aut elektrycznych. Był to ostatni krok przed wdrożeniem nowej normy Euro 7.

Wprowadzenie nowej normy Euro 7 wiąże się z surowszymi limitami emisji spalin do atmosfery przez samochody spalinowe, ale dotyczy to tylko autobusów i pojazdów ciężarowych. Przynajmniej na razie. Bardziej rygorystyczne normy będą sprawdzane w laboratoriach oraz w warunkach jazdy. Samochody osobowe będą nadal podlegać regulacjom normy Euro 6. 

 

ZOBACZ: Nowy komendant stołecznej policji. Jest decyzja


W przypadku aut osobowych, ciężarowych i autobusów do norm emisji spalin zostaną dołączone nowe limity. Mowa o emisji cząstek stałych PM10. Są to pyły zawieszone, których ilość bezpośrednio przekłada się na występowanie smogu. 

Ekologiczne paszporty pojazdów elektrycznych

Norma Euro 7 obejmuje także producentów samochodów elektrycznych. Ustalono bowiem nowe limity trwałości akumulatorów, których utylizacja jest trudna. Nowe wytyczne zakładają, że popularyzacja aut elektrycznych nie może odbywać się kosztem zwiększenia się ilości elektrośmieci w postaci zużytych baterii.

 

ZOBACZ: Niemcy oddadzą Ukrainie swoje wyposażenie przeciwlotnicze


Nowa norma ma zagwarantować mieszkańcom Unii Europejskiej lepszy dostęp do informacji o efektywności środowiskowej danego samochodu. Z tego też względu wprowadzony zostanie paszport ekologiczny dla pojazdów. Znajdą się w nim takie informacje jak poziom emisji dwutlenku węgla, zużycie energii elektrycznej lub paliwa, czy też zasięg i trwałość akumulatora. Paszport będzie wystawiany podczas rejestracji samochodu.

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła Euro 7

W marcu Parlament Europejski przegłosował Euro 7, a teraz zatwierdziła normę Rada Unii Europejskiej. Wejdzie ona w życiu 20 dni po publikacji nowego prawa w Dzienniku Urzędowym. W zależności od rodzaju pojazdy, okres przejściowy będzie wynosił od 30 do 42 miesięcy. 

red.
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie