Ukąszenie może prowadzić do poważnych dolegliwości. GOPR ostrzega

Polska
Ukąszenie może prowadzić do poważnych dolegliwości. GOPR ostrzega
Wikimedia Commons/Konrad Wąsik
Żmije coraz częściej pojawiają się w Beskidach

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku ostrzegają przed żmijami, które ostatnio coraz częściej można spotkać w Beskidach. Ukąszenia mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości.

GOPR ostrzega przed żmijami, które ostatnio coraz częściej można spotkać podczas górskich wędrówek po Beskidach. Ich ukąszenie nie jest śmiertelne, ale nie można go lekceważyć.  


W tym roku nie odnotowano jeszcze żadnego przypadków ukąszenia człowieka, ale psa już tak. 

Żmije zygzakowate w Beskidach. Ostrzeżenie dla podróżujących w góry

"Żmije lubią ciepło. Można je spotkać w miejscach nasłonecznionych, na kamieńcach, obrzeżach lasów lub w trawie na niekoszonych łąkach. Napotkanej żmii najlepiej zejść z drogi. Nie zaatakuje, jeśli nie poczuje zagrożenia. Atak może nastąpić, jeśli turysta niechcący nadepnie zwierzę" - przekazała w mediach społecznościowych Grupa Beskidzka GOPR ze stacji w Szczyrku. 

 

ZOBACZ: Zrobił wiele, by dostać się do radiowozu. Wszystko uwieczniły kamery

 

Podczas pieszych wędrówek warto mieć ze sobą kij do odgarniania traw. Jeśli coś się w trawie rusza, warto to miejsce ominąć. 


Ukąszenia żmij bardzo często są "suche", co oznacza, że wąż nie nie wypuszcza jadu. Jednak nawet takich ataków nie można lekceważyć. Ratownicy przekazali, co należy zrobić w przypadku ukąszenia.  


"Należy uspokoić ukąszoną osobę i wezwać pomoc, użyć opatrunku osłaniającego, unieruchomić kończynę i ograniczyć ruchy w jej obrębie. Pod żadnym pozorem nie wolno rany wysysać, uciskać lub nacinać. Ukąszona osoba nie powinna chodzić i ruszać zranioną kończyną" - oznajmili ratownicy. 

 

ZOBACZ: Pogoda w niedzielę zaskoczy. Polska podzielona na część zimną i ciepłą. Możliwe burze i wichury


Ukąszenia są śmiertelne w mniej niż jeden proc. przypadków. Szczególnie ciężko mogą zareagować dzieci i osoby starsze. U pierwszej grupy wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu, mimo braku objawów. O ukąszeniu zawsze należy powiadomić odpowiednie służby i zgłosić się do lekarza.  


W Beskidach można natknąć się na żmiję zygzakowatą. Osiąga nawet 90 cm długości. Poznać ją łatwo rozpoznać po charakterystycznym zygzaku wzdłuż ciała. 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie