Narodowy Marsz Życia w Warszawie. Tegorocznym hasłem jest "Niech Żyje Polska!"

Polska
Narodowy Marsz Życia w Warszawie. Tegorocznym hasłem jest "Niech Żyje Polska!"
PAP/Albert Zawada
Narodowy Marsz Życia

W stolicy odbywa się Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!". Organizatorzy podkreślili, że wydarzenie jest m.in. "manifestacją sprzeciwu wobec małżeństw i rodzin". Sejm skierował w piątek cztery projekty zmian w prawie dotyczącym przerywania ciąży do dalszych prac.

Narodowy Marsz Życia poprzedziły msza św. w intencji ochrony życia w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i eucharystia w bazylice katedralnej pw. św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła.

 

Uczestnicy marszu wyruszyli w niedzielę z placu Zamkowego, idąc Traktem Królewskim w kierunku placu Trzech Krzyży, gdzie po godz. 14.00 odbędzie się koncert, a o 16.00 msza w kościele pw. św. Aleksandra.

 

Marsz - jak zaznaczyli organizatorzy wydarzenia - jest "wyrazem solidarności z poczętymi dziećmi zagrożonymi aborcją" i "sprzeciwem wobec ataków wymierzonych w małżeństwo i rodzinę". "Nie możemy stać z boku z założonymi rękami, gdy kwestionowane są nasze podstawowe prawa i wartości" – dodali.

 

Uczestnicy marszu idą pod hasłem "Niech Żyje Polska!". Jest to nawiązanie do przypadającego 14 kwietnia Święta Chrztu Polski. W tym roku mija 1058 lat od tego wydarzenia.

 

"Chcemy zamanifestować swoją wierność oraz wdzięczność i odpowiedzialność za chrześcijańskie dziedzictwo Polski, jej teraźniejszość i przyszłość" - napisali organizatorzy marszu.

Narodowy Marsz Życia. "Ufam, że starania milionów ludzi dobrej woli zaowocują"

W piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojdak zachęcał, aby niedziela 14 kwietnia była dla katolików w Polsce "dniem modlitwy w obronie życia poczętego".

 

"Proszę, aby we wszystkich kościołach po mszy św., modlić się w tej intencji. Ufam, że starania milionów ludzi dobrej woli zaowocują jeszcze większą ochroną życia osób nienarodzonych" - napisał w apelu hierarcha.

 

Sejm zdecydował w piątek, że cztery projekty zmian w prawie dotyczące terminacji ciąży zostały skierowane do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej. Chodzi o dwa projekty Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden Trzeciej Drogi, czyli PSL i Polski 2050.

 

W listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty ustaw. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania. Pod koniec stycznia do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.

 

Oprócz tych projektów pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyła w Sejmie projekt ustawy, który odwraca wyrok TK z 2020 r. w sprawie przepisów o aborcji. Politycy Trzeciej Drogi chcą też, aby w sprawie aborcji odbyło się referendum.

 

Organizatorami Narodowego Marszu Życia są Fundacja św. Benedykta, Koalicja dla Życia i Rodziny oraz ponad 30 organizacji partnerskich

Michał Blus / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie