Większe prawdopodobieństwo boreliozy. Brytyjscy naukowcy alarmują

Świat
Większe prawdopodobieństwo boreliozy. Brytyjscy naukowcy alarmują
Polsat News
Kleszczy będzie coraz więcej - alarmują naukowcy

Łagodne zimy i cieplejsze wiosny wydłużą okres aktywności kleszczy, zwiększając prawdopodobieństwo ich ukąszeń i zachorowań na boreliozę - alarmują brytyjscy naukowcy. W Anglii odnotowano 882 ostre przypadki boreliozy w okresie od kwietnia do września ubiegłego roku.

Według Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), zmiany klimatyczne "prawdopodobnie" zwiększą aktywność i rozmieszczenie kleszczy w Wielkiej Brytanii, co może doprowadzić do wzrostu liczby przypadków boreliozy - czytamy w portalu Sky News.


UKHSA twierdzi, że wyższe temperatury stwarzają "korzystne warunki" dla rozwoju kleszczy.


Najnowsze dane UKHSA pokazują, że w Anglii odnotowano 882 ostre przypadki boreliozy w okresie od kwietnia do września ubiegłego roku, kiedy to kleszcze są najbardziej aktywne. W 2022 roku odnotowano 635 przypadków.

Nowe gatunki kleszczy w Wielkiej Brytanii

Jolyon Medlock, szef entomologii medycznej w UKHSA powiedział Sky News, że w Wielkiej Brytanii w nadchodzących dziesięcioleciach pojawią się gatunki kleszczy, które wcześniej tam nie występowały. 

 

ZOBACZ: Jak wyciągnąć kleszcza? Zoolog Agnieszka Graclik radzi, co robić, żeby nie zakazić się boreliozą

 

- Jeśli więcej osób będzie narażonych na kontakt z kleszczami, prawdopodobnie w przyszłości odnotujemy więcej przypadków boreliozy - dodał.

 

Przypadków boreliozy przybywa także w Polsce. Widać to w statystykach Państwowego Zakładu Higieny. W 2023 r. potwierdzono 25 244 przypadki boreliozy i 659 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. 

 

Rok wcześniej odnotowano 17 338 zachorowań na boreliozę, zaś 2021 r. - 12 427 zachorowań.

an/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie