Rośnie presja na polsko-białoruskiej granicy. Nowe dane służb

Polska
Rośnie presja na polsko-białoruskiej granicy. Nowe dane służb
Straż Graniczna
Na granicy polsko-białoruskiej został ranny funkcjonariusz SG

Na granicy polsko-białoruskiej znów niespokojnie. Straż Graniczna przekazała informację o 614 próbach nielegalnego przedostania się do Polski. Migranci obrzucili patrole SG kamieniami i gałęziami. Napastnicy użyli także gazu. Jeden z funkcjonariuszy został ranny.

Straż Graniczna przekazała w mediach społecznościowych, że środę i czwartek odnotowano 613 prób nielegalnego przedostania się do Polski.

 

"W kierunku patroli SG i WP rzucano konarami i kamieniami, cudzoziemcy użyli też gazu" - przekazano.

 

Straż poinformowała, że w wyniku tych incydentów ranny został funkcjonariusz".

 

"Za pomocnictwo zatrzymano sześć osób. Czterem migrantom udzielono pomocy medycznej" - dodano.

Granica polsko-białoruska. Liczne próby nielegalnego przedostania się do Polski

W środę doszło masowej próby nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę migrantów. Jak dodano, cudzoziemcy, którzy próbowali przedostać się do Polski byli agresywni.

 

SG przekazała, że "migranci - rzucali konarami drzew i kamieniami, w kierunku patroli, by w ten sposób utorować sobie drogę". 


Do zdarzenia doszło w rejonie placówki Straży Granicznej w Białowieży. Grupa ponad 220 cudzoziemców próbowała przekroczyć Przewłokę, czyli rzekę graniczną. 

 

"W trakcie zdarzenia odebrano cudzoziemcom niebezpieczne narzędzie zrobione z drewna i gwoździ" - napisano w komunikacie SG. "Próba ta została skutecznie udaremniona. Migranci wycofali się w głąb Białorusi" - podaje SG.

 

ZOBACZ: Rosyjscy agenci i wojskowi na granicy z Łotwą. Straż graniczna ujawnia


- Od początku roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej na terytorium Polski usiłowali przedostać się obywatele pochodzący z 28 państw - przekazała rzeczniczka prasowa tego oddziału SG mjr SG Katarzyna Zdanowicz.


Z danych SG wynika, że od początku kwietnia łącznie było ok. 2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. W marcu zanotowano ok. 3,4 tys. takich prób, znacznie więcej niż w styczniu i w lutym.

Michał Blus / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie