Odszedł Roberto Cavalli. Legendarny projektant miał 83 lata

Świat Aleksandra Boryń / polsatnews.pl
Odszedł Roberto Cavalli. Legendarny projektant miał 83 lata
Instagram/Sandra Bergman
Odszedł Roberto Cavalli

Roberto Cavalli odszedł w wieku 83 lat. Od dłuższego czasu zmagał się z chorobą. Włoski projektant zasłynął jako miłośnik zwierzęcych printów i odważnych stylizacji. Mimo że początkowo miał zostać malarzem, to jednak poszedł w stronę mody, co było trafną decyzją. Ubierał największe gwiazdy, takie jak Kim Kardashian, Jennifer Lopez czy Brigitte Bardot.

"Drogi Roberto, może nie jesteś już fizycznie tutaj z nami, ale wiem, że zawsze będę czuł przy sobie twojego ducha. Praca pod twoim okiem i tworzenie dla marki, którą budowałeś z wizją i stylem, była dla mnie największym zaszczytem w całej karierze" - napisał na social mediach Fausto Puglisi, dyrektor kreatywny w Cavalli. 

 

"Spoczywaj w pokoju, będziemy za tobą tęsknić. A tak wiele osób cię kocha, że twoje imię nadal będzie światłem inspiracji dla innych, a zwłaszcza dla mnie" - dodał. 

Odszedł Roberto Cavalli 

Włoski projektant mody Roberto Cavalli zmarł we Florencji w wieku 83 lat. Urodził się 15 listopada 1940 roku także we Florencji. Od najmłodszych lat miał styczność ze sztuką. Jego dziadek Giuseppe Rossi był znanym malarzem. Po śmierci syna pomagał matce Roberto, która była krawcową, w opiece nad chłopcem.

 

ZOBACZ: Włochy. Przez 30 lat ukrywał twarz pod kominiarką. "Ostatni Kapitan" startuje w wyborach

 

Przyszły projektant spędzał sporo czasu z dziadkiem, dlatego początkowo sądzono, że pójdzie  w jego ślady. Podczas studiów w Istituto Statale d’Arte Roberto zainteresował się modą i tkaninami. W latach 70. zaczął eksperymentować ze skórą. Barwił ją i tworzył nietypowe - jak na tamte czasy - wzory. Szybko zyskał zainteresowanie największych domów mody, takich jak Hermès czy Pierre Cardin. 

 

Po szybkim sukcesie otworzył butik na Riwierze Francuskiej. Sprzedawał tam swoje wyjątkowo projekty, w których zakochała się m.in. Brigitte Bardot czy Sophia Loren. Sławę zyskał także za sprawą swoich eksperymentów z jeansem.

Włoski projektant zyskał międzynarodową sławę

Pod koniec lat 80. stworzył serię spodni z nadrukami. Jest także uznawany za prekursora druku na skórze oraz spodni ze stretchem, które dzięki rozciągliwym niciom mogą być bardzo obcisłe. W 2000 r. otworzył linię - Cavalli Jeans, której nazwę później zmienił na Just Cavalli.

 

W świecie mody był także znany jako miłośnik zwierzęcych printów, w tym wszelkiego rodzaju skór aligatorów, węży czy tygrysów. Za wykorzystywanie naturalnych futer i skór - w tym egzotycznych zwierząt - był wielokrotnie krytykowany. Jednak mimo środowisk, które uważały jego dzieła za oburzające zyskał światową sławę, a jego marka stale się rozwijała. 

 

Był pożądanym projektantem wśród największych gwiazd Hollywood takich jak Jennifer Lopez, Christina Aguilera czy Kim Kardashian. Po śmierci światowe media wspominają go jako fana ferrari, tłustych cygar i dopasowanych koszul, które nosił tak, by odsłonić opaloną klatkę piersiową.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie