Świadczenie honorowe będzie wyższe. Kto otrzyma pieniądze?

Biznes
Świadczenie honorowe będzie wyższe. Kto otrzyma pieniądze?
Pixabay
Świadczenie honorowe od ZUS otrzymują wybrani seniorzy

Seniorzy otrzymują różne dodatki do emerytury. Jednym z nich jest świadczenie honorowe, które wypłacane jest określonej grupie emerytów. W tym roku zostało ono podwyższone, dzięki czemu seniorzy mogą otrzymać nawet o 700 złotych więcej. Kto może ubiegać się o tę formę wsparcia?

Świadczenie honorowe jest specjalnym dodatkiem do emerytury, z którego skorzystać może określona grupa seniorów.

Kto może otrzymać pieniądze ze świadczenia honorowego?

Beneficjentami są osoby, które skończyły 100 lat. Świadczenie jest wypłacane w Polsce od 1972 roku, ale do dzisiaj nie doczekało się regulacji ustawowej. ZUS poinformował za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, że specjalne świadczenie honorowe trafiło w 2023 roku do 1940 beneficjentów

Kto musi złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie honorowe?

ZUS wypłaca świadczenie honorowe bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy. Dodatek jest przyznawany na podstawie kryterium dochodowego, co oznacza, że nie są w nim uwzględniane świadczenia podstawowe. 

 

Istotną informacją jest to, że świadczenie honorowe należy się również stulatkom, którym nie przysługuje prawo do emerytury. W takim przypadku należy jednak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia honorowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Wyższe świadczenie honorowe w 2024 roku. Ile można dostać pieniędzy z ZUS?

Coroczna podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych odbywa się pierwszego marca. Waloryzacja obejmuje różne świadczenia i dodatki dla seniorów. W tym roku świadczenie honorowe wzrośnie aż o 700 złotych.

 

Istotne jest to, że wysokość raz przyznanego świadczenia honorowego się nie zmienia. ZUS będzie wypłacał beneficjentom dodatek w niezmienionej wysokości do końca życia. 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie