Kardynał Ryś poprosił o modlitwę za posłów. Mówił o sumieniu

Polska
Kardynał Ryś poprosił o modlitwę za posłów. Mówił o sumieniu
X/Kancelaria Sejmu/Flickr/CC BY-NC-SA 2.0/EpiskopatNews
Kard. Ryś: Módlmy się za naszych parlamentarzystów, żeby byli ludźmi sumienia

- Módlmy się za naszych parlamentarzystów, żeby byli ludźmi sumienia, poszanowania życia - powiedział kardynał Grzegorz Ryś podczas czwartkowej mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Metropolita łódzki odniósł się podczas czwartkowego nabożeństwa do debaty nad zmianami w prawie aborcyjnym. W czwartek również nad tym tematem ma pochylić się polski Sejm. Kardynał Ryś stwierdził, że należy modlić się za posłów RP, by stanęli za "poszanowaniem życia". 


- Módlmy się za naszych parlamentarzystów, żeby byli ludźmi sumienia, poszanowania życia - powiedział kard. Ryś cytowany przez Vatican News. Taką też intencję dodał do modlitw podczas mszy świętej.  

Kardynał Ryś prosi o modlitwy za posłów

W czasie mszy prosił także o modlitwy za kobiety w ciąży. - Prośmy też za nas wszystkich, którzy upominamy się o ten szacunek dla życia, aby tym naszym upomnieniom i słowom, towarzyszyła też nasza troska i rzeczywista pomoc dla matek oczekujących potomstwa, dla rodzin, które się spodziewają dziecka - mówił. 

 

ZOBACZ: Posłanki Lewicy i Polski 2050 poróżnione ws. aborcji. "Jesteśmy gotowe negocjować z marszałkiem"


Według kardynała każde życie powinno być chronione "od poczęcia do naturalnej śmierci", a ochrona powinna odbywać się także poprzez "czyny".

Cztery projekty w Sejmie

Na czwartkowych obradach Sejmu, posłowie zajmą się czterema projektami złożonymi ws. aborcji. Dwa z tych projektów złożyła Lewica, kolejne Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga. Pierwszy złożony w listopadzie ubiegłego roku przez Lewicę dotyczy możliwością przerwania ciąży do 12. tygodnia. Ponadto, projekt chce wykreślenia z Kodeksu karnego przepisu mówiący o karaniu osób, które udzielają kobiecie w ciąży pomocy w jej przerwaniu.  


Drugi projekt Lewicy to ustawa "o bezpiecznym przerywaniu ciąży". Dotyczy możliwości przerywania ciąży do końca 12. tygodnia, a w określonych przypadkach także po upływie tego terminu. Wyjątkowymi przesłankami miałyby być wady genetyczne płodu, nieprawidłowości płodu czy zagrożenie życia matki lub ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Ustawa obejmuje także dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia.  

 

ZOBACZ: Gorący dzień w Sejmie. Debata o aborcji


Projekt grupy posłów KO, który do Sejmu wpłynął w styczniu również zakłada, że kobieta w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania. Możliwe są również przesłanki - takie jak w projekcie Lewicy – do zakończenia ciąży po 12. tygodniu. Oprócz tego posłowie chcą wprowadzenia nauczania o życiu seksualnym i świadomym rodzicielstwie.

 
Pod koniec lutego swój własny projekt w tej sprawie złożyła Trzecia Droga. Ta ustawa przywracałaby zapisy dotyczące aborcji do stanu sprzed 2020 roku. Politycy zapowiedzieli też wniosek dotyczący przeprowadzenia krajowego referendum w tej sprawie.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie