Wybory samorządowe 2024. Rozpoczęła się cisza wyborcza

Polska
Wybory samorządowe 2024. Rozpoczęła się cisza wyborcza
PAP/Darek Delmanowicz
Wybory samorządowe. Rozpoczęła się cisza wyborcza

O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza. Potrwa ona do końca głosowania, czyli do godz. 21 w niedzielę. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet milion złotych grzywny. Policja poinformowała o pierwszych incydentach.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę w godzinach od 7 do 21. Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania (w piątek o północy) i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godz. 21.

 

Policja przekazała, że doszło do pierwszych incydentów. W gminie Dukla trzech młodych mężczyzn dopuściło się wykroczenia, zrywając w nocy z piątku na sobotę kilkanaście banerów wyborczych. Funkcjonariusze podkreślają, że czynu nie zakwalifikowano jako złamania ciszy wyborczej.

 

Dwa podobne przypadki odnotowano w Olsztynie i Piszu - tu również chodziło o usunięcie plakatu wyborczego. W pozostałych regionach kraju brak doniesień o zakłócaniu ciszy wyborczej.

Cisza wyborcza. Czego nie wolno robić?

Niedzielne głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

 

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. W czasie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie.

 

Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Cisza wyborcza. Grzywna za złamanie zakazu

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

 

Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

 

PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie