Niezwykłe zjawisko nad Etną. Mieszkańcy mówią o "latających talerzach"
Etna - jeden z najsłynniejszych aktywnych wulkanów na świecie - wciąż potrafi zaskakiwać. Włoskie media rozpisują się na temat niezwykłych kłębów dymu, które w ostatnich dniach można zauważyć nad jednym z kraterów sycylijskiego giganta. Wulkaniczne gazy przypominają kółka dymu wydobywające się z fajki, a według innych - kapelusze meduz.
Niezwykłe zjawisko opisał w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica" wulkanolog Boris Behncke, badacz z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii w Katanii.
Kółeczka dymu nad Etną. Wulkanolog wyjaśnia
Chodzi o pierścienie gazu wulkanicznego, które wydobywają się z Etny "bardziej niż z jakiegokolwiek innego wulkanu na Ziemi" - wyjaśnia ekspert. Jak dodał, zjawisko występuje bardzo rzadko, do jego utworzenia konieczne są szczególne warunki - nieustające wybuchy pary i gazu.
"Masa gazowa unosi się z prędkością w centralnej części kanału, sprzyjając tworzeniu się pierścieni poprzez nawijanie się gazu na siebie w ruchu wirowym"- donosi włoska gazeta.
Niezwykłe zjawisko nad wulkanem. "Etna bije wszystkie rekordy"
Zjawisko zaobserwowaną z dużą intensywnością w 2000 roku. Wtedy z krateru Bocca Nuova wyleciało około pięciu tysięcy pierścieni dymu.
- Teraz Etna bije wszystkie poprzednie rekordy - oznajmił wulkanolog. - Późnym popołudniem 2 kwietnia na północno-wschodniej krawędzi południowo-wschodniego krateru otworzył się mały otwór wentylacyjny, z którego wydobywały się kłęby świecącego gazu. Następnego ranka było oczywiste, że te kłęby wytwarzały imponującą ilość pierścieni pary - tłumaczył Behncke w rozmowie z "La Repubblica".
ZOBACZ: Zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie widziane nad Oceanem Spokojnym, Ameryką i Europą
Mieszkańcu Sycylii i turyści porównują zjawisko nad wulkanem do "niebiańskich meduz i "latających talerzy".
Czytaj więcej