Coraz więcej Polaków czyta. Raport Biblioteki Narodowej
Coraz więcej Polaków czyta - wynika z raportu Biblioteki Narodowej. W 2023 roku 43 proc. przeczytało co najmniej jednej książki. To wzrost o dziewięć punktów procentowych. Polacy wyrażają także większe zainteresowanie bibliotekami. Widać to szczególnie wśród młodych mężczyzn.
W 2023 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 43 proc. badanych - przekazała Biblioteka Narodowa (BN) w corocznym Raporcie na temat czytelnictwa Polaków.
Jak dodano, to o dziewięć punktów procentowych więcej niż w dwóch ostatnich latach i najwięcej od 10 lat.
"To wyraźnie więcej niż w poprzednich latach - poza rokiem 2020 wskaźnik ten przez niemal całą dekadę utrzymywał się na niższym poziomie" - napisano w raporcie.
Raport na temat 2022 roku donosił, że do przeczytanie przynajmniej jednej książki zadeklarowało 34 proc. badanych, tyle samo co w 2021 roku. Cztery lata temu przeczytanie co najmniej jednej lektury zadeklarowało 42 proc.
Raport Biblioteki Narodowej. Coraz więcej Polaków sięga po książki
BN w raporcie podkreśla, że w wzrost czytelnictwa widziano między innymi w bibliotekach publicznych między rokiem 2020 a 2023.
"Okazało się, że wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wymóg otwarcia bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku poszerzył dostępność bibliotek, dzięki czemu podwoił się odsetek odwiedzających je aktywnych zawodowo mężczyzn w wieku 25–39 lat" - zauważono.
W prezentowanym badaniu stanu czytelnictwa w 2023 roku po raz pierwszy uwzględniono dodatkowe sposoby pozyskiwania informacji o książkach. M. in: multimedialne podcasty, vlogi, krótkie filmy, wpisy influencerów rekomendujące książki i media społecznościowe.
Badanie odnotowało grupę siedmiu procent czytelników korzystających z tego źródła.
ZOBACZ: USA. Na aukcję trafi rękopis "Znaku czterech" Conana Doyle'a. To książka o Sherlocku Holmesie
"Wiele wskazuje na to, że wyszliśmy z długiego cienia pandemii, a inne trudne okoliczności, w tym tocząca się od dwóch lat za naszą wschodnią granicą wojna, nie stoją na przeszkodzie wzrostowi optymizmu" - zauważono w raporcie.
Dodano, że "poprawę nastrojów widać także w sferze subiektywnej oceny własnej sytuacji ekonomicznej - osób, które w 2023 roku wyraziły przekonanie, że pieniędzy starcza im na wszystkie bieżące potrzeby bez konieczności podejmowania specjalnych wyrzeczeń, było wyraźnie więcej niż w roku 2022".
Czytaj więcej