USA. Trzęsienie ziemi w pobliżu Nowego Jorku

Świat
USA. Trzęsienie ziemi w pobliżu Nowego Jorku
Pixabay
Trzęsienie ziemi w Nowym Jorku

W piątek rano miejscowego czasu Stany Zjednoczone nawiedziło trzęsienie ziemi. Epicentrum znajdowało się w pobliżu Nowego Jorku. Wstrząsy były odczuwalne także w Filadelfii i Bostonie. Jak dotąd nie ma żadnych informacji o uszkodzeniach bądź ofiarach.

Jak przekazuje amerykańska Narodowa Służba Geologiczna (USGS) w piątek rano trzęsienie ziemi nawiedziło wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Jego epicentrum znajdowało się w pobliżu miejscowości Whitehouse w stanie New Jersey. Miało magnitudę 4,8. 

USA. Trzęsienie ziemi w pobliżu Nowego Yorku

Według danych USGS było to najsilniejsze trzęsienie ziemi odnotowane na tym terenie od ponad dziesięciu lat. Wstrząsy były odczuwalne także w sąsiednich stanach Connecticut i Massachusetts.  
 
W mieście Nowy Jork zawyły syreny. Pojawiły się alerty na smartfonach. Departament Policji (NYPD) ogłosił, że nie ma na razie zgłoszeń o szkodach.
 
Federalna Administracja Lotnictwa poinformowała, że tymczasowo wstrzymano ruch na nowojorskich lotniskach. Pociągi i komunikacja miejska działają bez przerwy jednak ze względu na akcję służb powstały kilkudziesięciominutowe opóźnienia.  
 
Służby dokonują teraz inspekcji mostów i budynków, które mogły zostać uszkodzone. Jak dotąd nie natrafiono na żadne nieprawidłowości. Kontrole potrwają jeszcze przez kilka godzin.  
 
"Mój zespół ocenia skutki i wszelkie szkody, które mogły wystąpić, i w ciągu dnia będziemy informować opinię publiczną" - przekazała w mediach społecznościowych gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul.  
 
O wszystkim poinformowany jest Biały Dom. Prezydent Joe Biden na bieżąco otrzymuje raporty dotyczące sytuacje w stanie dotkniętym trzęsieniem ziemi.  

Trzęsienia ziemi w USA 

Wstrząsy na tych terenach nie są niczym nowym. W 2011 roku USA nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8. Epicentrum znajdowało się w Wirginii. Wówczas zniszczeniu uległo kilka budynków.  
 
Trzęsienie ziemi było na tyle silne, że spowodowały uszkodzenie pomnika Waszyngtona. Ewakuowano Biały Dom oraz Kapitol.  
 
W 2017 r. trzęsienie ziemi o sile 4,1 w skali Richtera nawiedziło obszar trzech stanów, w pobliżu Delaware.  

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie