Stopy Procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Polska
Stopy Procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
PxHere/Public Domain
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych - poinformował Narodowy Bank Polski. Główna stopa NBP, referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Oznacza to, że raty kredytów nie ulegną więc zmianie.

W czwartek zakończyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podczas niego nie zadecydowano o zmianie stóp procentowych. Główna stopa NBP, referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc


"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie" - podał Narodowy Bank polski w opublikowanym komunikacie.  

 

Tym samym stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 5,75 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa wynosi 6,25 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa pozostała na poziomie 5,25 proc. w skali rocznej. Również stopa redyskontowa weksli pozostała na poziomie 5,8 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli wynosi obecnie 5,85 proc. w skali rocznej.

 

RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. Zmniejszono je wówczas o 25 pkt. bazowych w stosunku do obecnego poziomu.  

Inflacja najniższa od lat. Reakcja RPP

Obniżka stóp nie nastąpiła nawet po najniższym od lat odczycie inflacji. Dla obywateli decyzja RPP oznacza m.in. brak wzrostu rat kredytów. Główny Urząd Statystyczny pod koniec marca przekazał, że wskaźnik wzrostu cen wyniósł 1,9 proc. rok do roku. Jest to najniższy poziom od marca 2019 roku

 

Jednakże eksperci prognozują wzrost po miesiącach spadku. Ma być to efekt powrotu stawki VAT na żywność i wzrostu cen energii po ich odmrożeniu w drugiej połowie roku. Na wyższą inflację w nadchodzących miesiącach wskazują również projekcje NBP. Według ich marcowej prognozy w 2024 roku inflacja znajdzie się w przedziale 2,8 do 4,3 proc.  


Stąd decyzja RPP nie jest zaskakująca. Analitycy jeszcze przed posiedzeniem Rady wskazywali, że obniżka stóp procentowych nie nastąpi w kwietniu. Według ekonomistów czas na obniżkę stóp może nadejść najwcześniej pod koniec roku. Wiesław Janczyk, jeden z członków RPP, wskazywał jakiś czas temu na trzeci kwartał roku jako możliwy termin podjęcia takiej decyzji.  

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie