Trzęsienie ziemi na Tajwanie. Dwa kraje z ostrzeżeniami przed tsunami

Świat
Trzęsienie ziemi na Tajwanie. Dwa kraje z ostrzeżeniami przed tsunami
TVBS
Po trzęsieniu ziemi zawieszono połączenia kolejowe

Trzęsienie ziemi o sile 7,2 w skali Richtera nawiedziło w środę Tajwan. Władze poinformowały, że zginęło co najmniej siedem osób, a ponad 700 jest rannych. Było to najsilniejsze trzęsienie na wyspie od co najmniej 25 lat. Po wstrząsach wydano ostrzeżenie przed tsunami dla południowej Japonii i Filipin.

Rząd Tajwanu podał, że w górzystym, słabo zaludnionym wschodnim hrabstwie Hualien, gdzie znajdowało się epicentrum, siedem osób zginęło, a ponad 700 zostało rannych.

 

Zawaliło się co najmniej 26 budynków, z czego ponad połowa w Hualien. Około 77 osób zostało uwięzionych pod gruzami, trwa akcja ratunkowa.

 

Operator energii elektrycznej Taipower przekazał, że ponad 87 tys. gospodarstw domowych nie ma prądu.

 

Tajwański operator kolei dużych prędkości poinformował o opóźnieniach w pociągach ze względu na przeprowadzane inspekcje po wstrząsach.

Ostrzeżenia przed tsunami

Władze Filipin, gdzie również odczuwalne były wstrząsy, wydały ostrzeżenie przed tsunami. Odwołano je po kilku godzinach.

 

ZOBACZ: Japonia. Trzęsienie ziemi w centrum kraju. Ostrzeżenie o zbliżającym się tsunami

 

Ostrzeżenie wydano też w Japonii. Japońska agencja pogodowa podała, że kilka małych fal tsunami dotarło do części południowej prefektury Okinawa. Alert już odwołano.

 

Chińskie media państwowe przekazały, że trzęsienie było odczuwalne w chińskiej prowincji Fujian, a według świadków także w Szanghaju.

Największe trzęsienie ziemi od 25 lat

Media przypominają, że trzęsienie na Tajwanie było największym, jakie nawiedziło wyspę od 1999 r.

 

Wówczas to wstrząsy o sile 7,6 w skali Richtera spowodowało śmierć około 2400 osób i zniszczyło lub uszkodziło 50 tys. budynków.

Paulina Godlewska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie