Pierwszy dzień bez prac domowych. Sprawdź szczegóły
Środa jest w praktyce pierwszym dniem, kiedy nauczyciele muszą zastosować się do nowych przepisów dotyczących zadawania prac domowych. Te dotyczą dzieci w szkołach podstawowych. Czy wszystkie prace domowe zostały zniesione? Sprawdź szczegóły.
- Koniec prac domowych w szkołach podstawowych.
- Środa, 3 kwietnia, to pierwszy dzień, gdy nauczyciele powinni dostosować się do nowych przepisów
- W klasach I–III szkoły nie mogą zadawać prac domowych
- W klasach IV-VIII mogą coś zadać do domu, ale uczniowie nie mają obowiązku tego wykonać
- W takim przypadku nie będzie to oceniane
Od 1 kwietnia 2024 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące prac domowych. Zmiany w praktyce obowiązują od środy, która jest pierwszym dniem zajęć szkolnych po przerwie wielkanocnej.
Nowe wytyczne dotyczące prac domowych dotyczą uczniów szkół podstawowych.
Prace domowe w klasach I-III. Nowe przepisy
Zgodnie z rozporządzeniem w klasach I–III szkoły podstawowej nauczyciele nie mogą zadawać prac domowych do wykonania przez ucznia w czasie wolnym od zajęć.
Wyjątek stanowią prace dotyczące usprawniania motoryki małej. Chodzi o ćwiczeń polegających na rozwijaniu umiejętności ruchowych dłoni.
ZOBACZ: Likwidacja prac domowych. Minister Barbara Nowacka: To szkoła, a nie dom, ma służyć edukacji
W środę podczas konferencji prasowej minister edukacji Barbara Nowacka wyjaśniała, że rozwój manualnej koordynacji dziecka jest "absolutnie potrzebny".
Prace domowe w klasach IV-VIII. Nowe wytyczne
Rozporządzenie zagłada, że w klasach IV-VIII szkoły podstawowej nauczyciele mogą zadać pracę domową, ale uczniowie nie będą mieli obowiązku jej wykonania.
Wykonanie lub niewykonanie pracy domowej nie będzie oceniane.
Likwidacja prac domowych. Których zadań dotyczą przepisy?
Zmiany dotyczą prac pisemnych i praktyczno-technicznych, na poziomie szkół podstawowych.
- To jest jedna z tych zmian, o której mówiliśmy już w czasie kampanii wyborczej. To jest też jedna z tych zmian, które były bardzo oczekiwane przez środowiska rodziców i środowiska młodych osób. Wielokrotnie alarmowały, że polskiej szkole potrzebne są zmiany, oddech, potrzebna jest troska o dobro dziecka, o jego dobrostan, czas na rozwój, jego czas na dobrą i głęboką edukację - mówiła na konferencji prasowej minister Barbara Nowacka.
Nowe przepisy a uczenie się w domu
Ministerstwo edukacji informuje, że "nowe przepisy nie oznaczają zniesienia obowiązku uczenia się w domu, tj. nauki czytania w przypadku najmłodszych uczniów, czytania lektur, przyswojenia określonych treści, słówek z języków obcych, czy powtarzania materiału omówionego podczas lekcji itp".
Zgodnie z rozporządzeniem od września oceny z etyki i religii nie będą wliczały się do średniej ocen rocznych.
Czytaj więcej