Sukces ukraińskiej armii pod Awdijiwką. Powstrzymali szturm

Świat
Sukces ukraińskiej armii pod Awdijiwką. Powstrzymali szturm
Alex Babenko/AP
Ukraińcy odparli rosyjski szturm (zdjęcie ilustracyjne)

Amerykański Instytut Studiów Nad Wojną (ISW) poinformował, ze ukraińska armia odparła szturm w okolicy miejscowości Toneńke nieopodal Awdijiwki w obwodzie donieckim. Zdjęcia satelitarne pokazują sporo zniszczonego sprzętu. Był to prawdopodobnie największy zmechanizowany atak rosyjskich sił od czasu rozpoczęcia walk w pobliżu Awdijiwki.

ISW, powołując się na źródło w ukraińskiej armii, podaje, że 30 marca rosyjska armia wykorzystała do szturmu w okolicach Toneńkego 36 czołgów i 12 bojowych wozów piechoty. Na zdjęciach z danymi geolokalizacyjnymi z 31 marca widać dużą ilość zniszczonego i uszkodzonego rosyjskiego sprzętu i czołgów. Źródło przekazało, że podczas szturmu Ukraińcy zniszczyli 12 czołgów i osiem wozów piechoty, a Rosjanom nie udało się przełamać ukraińskiej linii obrony.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski o atakach na elektrownie. "Zagrożona nie tylko Ukraina"

 

Eksperci oceniają, że odparcie zmechanizowanego ataku sił wielkości batalionu może świadczyć o tym, iż zgromadzone na tym odcinku przez rosyjskie wojska rezerwy operacyjne nie są w stanie w najbliższym czasie zagwarantować przesunięcia się armii okupacyjnej na zachód.

Wojna w Ukrainie. Największy zmechanizowany szturm

Waszyngtoński think tank zaznacza, że był to największy rosyjski zmechanizowany atak od początku ofensywy na Awdijiwkę w październiku 2023 r. Jego odparcie pokazuje, że Ukraińcy są w stanie bronić się przed oczekiwaną dużą letnią ofensywą wroga.

 

ZOBACZ: Media: USA miały nalegać, by Ukraina omijała jeden cel w Rosji

 

Sprawna obrona przed dużym rosyjskim atakiem na kluczowym odcinku frontu, pomimo wyzwań związanych z deficytem sprzętu czy z zasobami ludzkimi, wskazuje na to, że ukraińskie siły mogą osiągać znaczne rezultaty na polu bitwy, gdy są odpowiednio wyposażone - czytamy w raporcie ISW. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie