Wielkanoc 2024. Papież Franciszek apeluje do Rosji i Ukrainy. Padła propozycja wymiany więźniów

Świat
Wielkanoc 2024. Papież Franciszek apeluje do Rosji i Ukrainy. Padła propozycja wymiany więźniów
Polsat News
Papież Franciszek wygłosił błogosławieństwo Urbi et Orbi

W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek odprawił w Watykanie mszę świętą Zmartwychwstania Pańskiego. Po jej zakończeniu wygłosił orędzie i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu. - Wojna jest zawsze absurdem i porażką. Nie pozwólmy, by coraz silniejsze wichry wojny wiały nad Europą - powiedział Franciszek.

Tysiące osób z całego świata zgromadziły się na placu Świętego Piotra w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego na mszy pod przewodnictwem papieża Franciszka. Plac udekorowany jest kwiatami z Holandii, zgodnie z tradycją sięgającą ćwierćwiecza.

 

W koncelebrze mszy uczestniczyło 350 kardynałów, biskupów i księży.

 

Po uroczystej mszy papież Franciszek w południe wygłosił wielkanocne orędzie, które co roku jest apelem o pokój i pojednanie, a następnie udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

 

- Tylko Jezus jest zdolny do odsunięcia głazów wojen, kryzysów humanitarnych, łamania praw człowieka i handlu ludźmi. On jest drogą życia, pokoju, pojednania i braterstwa - powiedział papież Franciszek.

Wielkanoc 2024. Papież Franciszek o Strefie Gazy

Papież Franciszek wezwał Rosję i Ukrainę, by dokonały "generalnej" wymiany wszystkich więźniów. - Wszystkich za wszystkich - uściślił.

 

Mówiąc o wojnie w Ukrainie przypomniał o cierpieniu najmłodszych. - Nie pozwólmy na to, by działania wojenne dalej powodowały poważne reperkusje dla ludności cywilnej, będącej już u kresu sił, a przede wszystkim dla dzieci. Ileż cierpienia widzimy w ich oczach - podkreślił.

 

Wspomniał także o sytuacji w Strefie Gazy: - Ponownie apeluję o zapewnienie dostępu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy i na nowo zachęcam do szybkiego uwolnienia zakładników porwanych 7 października ub.r. oraz natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy.

 

ZOBACZ: Wielkanoc 2024. Kardynał Nycz opowiedział historię z procesji. "To są właśnie ci..."

 

- Wojna jest zawsze absurdem i porażką. Nie pozwólmy, by coraz silniejsze wichry wojny wiały nad Europą. Nie poddawajmy się logice zbrojeń i remilitaryzacji. Pokoju nigdy nie buduje się bronią, lecz wyciągając ręce i otwierając serca - stwierdził Franciszek.

Wielkanoc 2024. Papież apeluje o pojednanie

Wspominając o wojnie w Syrii papież Franciszek powiedział, że trwający od 13 lat konflikt wywołał "bardzo wielu zabitych i zaginionych, tak wiele ubóstwa i zniszczenia, które oczekuje odpowiedzi od wszystkich, w tym od społeczności międzynarodowej".

 

ZOBACZ: Pogoda na Wielkanoc. Bardzo ciepła niedziela. Znamy prognozę

 

Apelował następnie o pokój, pojednanie i przezwyciężenie konfliktów, przemocy i kryzysów w Libanie, między Armenią i Azerbejdżanem, na Haiti oraz w krajach Afryki. Prosił o braterstwo i solidarność na świecie.

 

- Niech światło zmartwychwstania oświeci nasze umysły i nawróci serca, uświadamiając nam wartość każdego ludzkiego życia, które należy przyjąć, chronić i miłować. Wszystkim życzę dobrych Świąt! - zakończył.

an / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie