Wybory Samorządowe 2024. Ostatnie dni do głosowania, terminy gonią

Polska
Wybory Samorządowe 2024. Ostatnie dni do głosowania, terminy gonią
Polsat News
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi nieubłaganie upływają terminy na złożenie odpowiednich wniosków. Piątek to ostatni dzień, kiedy możemy ustanowić pełnomocnika w oddaniu głosu dla osoby starszej lub z niepełnosprawnością. Kończy się też czas na dopisanie się do spisu wyborców w danej gminie.

Za osiem dni i kilka godzin zdecydujemy, kto zasiądzie w radach miast, gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich, i kto zostanie włodarzem naszych wsi i miast na kolejne pięć lat. Czasu zostało już niewiele, a urzędnicy mają ręce pełne roboty.

 

Przypomnijmy najważniejsze daty, którymi powinni zainteresować się wyborcy.

Wybory samorządowe 2024. Możliwości dla osób z niepełnosprawnością i starszych

Poniedziałek był ostatnim dniem, kiedy mogliśmy zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Możliwość ta dotyczy wyborców z niepełnosprawnością i osób, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. To samo kryterium dotyczy zgłaszania potrzeby skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalów wyborczych. Pierwsze pakiety do głosowania korespondencyjnego przyjdą już we wtorek po Świętach Wielkanocnych - kopertę zwrotną z oddanym głosem odbiera listonosz. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. PKW wylosowała listy komitetów wyborczych

 

Ciągle jeszcze możemy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa dla osób niepełnosprawnych oraz tych, które co najmniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Termin mija o północy 29 marca - urzędy są już zamknięte, ale nadal możemy zrobić to przez Internet. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najważniejsze terminy dla głosujących

 

Dopisanie się do spisu wyborców. Czasu na złożenie wniosku coraz mniej

Do końca marca można składać wnioski o dopisanie się do rejestru wyborców danej gminy. Decyzję o ujęciu lub o odmowie ujęcia w stałym obwodzie głosowania wydaje wójt, burmistrz lub prezydent w ciągu 5 dni od dnia wniesienia wniosku. Składając wniosek w tygodniu tuż przed wyborami, ryzykujemy, że nie znajdziemy się na liście głosujących. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. "Polska Wybiera - Debata" w Polsat News Polityka

 

Taki wniosek składają osoby bez stałego zameldowania na terenie gminy, w której chcą głosować, ale tam mieszkające. Związek z gminą trzeba udowodnić np. poprzez okazanie umowy o najem mieszkania, pracę, czy okazując opłacane w gminie rachunki. Pamiętajmy, że w wyborach samorządowych, w przeciwieństwie do parlamentarnych czy prezydenckich, nie możemy zagłosować z dowolnego miejsca w Polsce, ani zagranicą. 

 

Wniosek wraz z deklaracją zawierającą miejsce zamieszkania składamy osobiście w urzędzie gminy, przez internet, w aplikacji mObywatel, na stronie www.mobywatel.gov.pl lub przesyłając dokumenty pocztą.

 

Jak sprawdzić, gdzie jesteśmy przypisani do spisu wyborców? Instrukcja znajduje się tutaj.

 

ZOBACZ: Na wybory z mObywatelem. Wcześniej sprawdź online, gdzie możesz zagłosować

 

W piątek 5 kwietnia o północy kończy się kampania wyborcza. Całą sobotę i niedzielę do godz. 21 potrwa cisza wyborcza. Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę 7 kwietnia od godz. 7 do 21. 

 

Więcej informacji na temat nadchodzących wyborów samorządowych znajdziesz na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. 

 

Aleksandra Kozyra / anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie