Japonia. Fala zachorowań i zgony. Wycofano popularny suplement

Świat
Japonia. Fala zachorowań i zgony. Wycofano popularny suplement
Pixabay/zdj. ilustr.

Pięć osób nie żyje, a ponad 100 trafiło do japońskich szpitali z problemami z nerkami. Wszyscy mieli zażywać obniżający cholesterol suplement na bazie beni koji - ryżu fermentowanego z czerwonymi drożdżami. Japońskie przedsiębiorstwo wszczęło już śledztwo i wycofało tabletki z obiegu, a premier Fumio Kishida zapowiedział interwencję.

Japoński producent leków Kobayashi Pharmaceutical w piątek wydało oświadczenie w sprawie suplementów diety mających obniżać poziom cholesterolu. Po tym jak pięć osób zmarło, a kolejne 114 poważnie zachorowało na nerki, firma wszczęła wewnętrzne śledztwo i wycofała trzy marki dostępnych bez recepty tabletek, które zawierały fermentowany czerwony ryż (beni koji).

 

Przedsiębiorstwo farmaceutyczne dostarcza ten składnik do około 50 innych firm w Japonii i dwóch na Tajwanie.

Suplement z beni koji na cenzurowanym

- Najmocniej przepraszamy za wielki niepokój i strach, który wywołaliśmy - przekazał cytowany przez AFP prezes firmy Akihiro Kobayashi na piątkowej konferencji prasowej. Jak dodał, "poświęci całą naszą energię" na zbadanie tej sprawy. - Jesteśmy w trakcie potwierdzania faktów i związku przyczynowego - oświadczył przedstawiciel Kobayashi Pharmaceutical. 

 

Sprawę tajemniczych zgonów podchwyciły media,  a premier Japonii, Fumio Kishida, zobowiązał się do rozważenia "wszelkich możliwych środków", aby zapobiec podobnym incydentom, jeśli potwierdzi się, że suplementy wywołały tak poważne zdrowotne komplikacje. 

 

Niektóre z tych firm zapobiegawczo wycofały wybory spożywcze zawierające beni koji, w tym sake i sos sałatkowy. Na Tajwanie zapobiegawczo wycofano z obiegu 154 takich produktów. 

Rząd zweryfikuje przepisy

Przedstawiciele Kobayashi przyznali, że wycofane suplementy zawierały kwas puberulowy, pochodzący z niebieskiej pleśni, która może pojawiać się w produktach z fermentowanego czerwonego ryżu. Firma utrzymuje jednak, że toksyczność tego kwasu nie została jeszcze potwierdzona w badaniach naukowych. 

 

ZOBACZ: Inflacja w marcu 2024. Zaskakujące dane o cenach przed Wielkanocą

 

Suplementy z czerwonego ryżu drożdżowego firmy Kobayashi znajdują się w sprzedaży od kilku lat. Niektórzy obserwatorzy rynku farmaceutycznego obawiają się, że regulacje dotyczące tych produktów nie są wystarczająco rygorystyczne i nie zawsze są przestrzegane. Rząd zarządził kontrole - raport ma powstać do końca maja.  

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie