Czego nie wolno robić w Wielki Piątek? O tym warto pamiętać

Polska
Czego nie wolno robić w Wielki Piątek? O tym warto pamiętać
Wielki Piątek to jeden z ostatnich dni przed Wielkanocą

Wielki Piątek jest jednym z najważniejszych dni w Kościele katolickim. Wierzących obowiązują w ten dzień specjalne zasady: muszą chociażby wstrzymać się od mięsnych potraw. Ograniczenia dotyczą też sposobu odprawiania nabożeństw, a także udzielania sakramentów.

Wielki Piątek to w Kościele katolickim dzień zadumy nad śmiercią Jezusa Chrystusa. Nieodprawiane są wtedy msze, ale odbywają się drogi krzyżowe. Księża noszą czerwone szaty, a podczas nabożeństw adoracji krzyża (nie ma w tym dniu mszy) nie używa się dzwonków, nie wybrzmiewa też muzyka. Wszystkie osoby wierzące muszą także przestrzegać kilku ściśle określonych zasad.

Czego nie wolno robić w Wielki Piątek?

W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post jakościowy oraz ilościowy. Oznacza to całkowity zakaz spożywania mięsa oraz przetworów mięsnych. Wierni powinni także ograniczyć liczbę posiłków do jednego sytego oraz dwóch mniejszych.

 

ZOBACZ: Pogoda na Wielkanoc. Idzie uderzenie ciepła. Temperatury nie do uwierzenia

 

Post jakościowy, ograniczający spożycie mięsa, obowiązuje każdego wierzącego, który ukończył 14 lat. Natomiast postu ilościowego powinny przestrzegać osoby między 18. a 60. rokiem życia. Z obowiązku poszczenia zwolnione są osoby, którym ograniczenie posiłków mogłoby poważnie zaszkodzić m.in. ciężarne kobiety czy też chorzy na cukrzycę. 

Wielki Piątek. Jakie ograniczenia nakłada Kościół?

W Wielki Piątek wierzący powinni się także powstrzymać od zabaw i rozrywek. Jest to dzień poważny, w którym należy skupiać się na modlitwie i zadumie nad śmiercią Jezusa. 

 

Duchowni mają zakaz odprawiania mszy oraz udzielania sakramentów - wyjątkiem jest jedynie namaszczenie chorych oraz spowiedź. Tego nie obowiązują inne ograniczenia, które są znane wiernym. Nie ma zakazu sprzątania, czy gotowania.

 

Jak w każdy inny dzień można wykonywać swoje obowiązki bez obaw o popełnienie grzechu. Co więcej nie ma także obowiązku pójścia do kościoła. Droga Krzyżowa jest dobrowolna. 

Aldona Brauła / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie