Połknęła gwóźdź razem z jedzeniem. Niezwykle skomplikowana operacja
68-letnia Peruwianka Celia Tello trafiła na stół operacyjny po tym, jak połknęła gwóźdź znajdujący się w jedzeniu. Chirurdzy przeprowadzili trudną operację. Metalowy przedmiot naciskał na jej tętnicę szyjną. W każdej chwili mogło dojść do zakrzepu.
Początkowo Celia Tello nie wiedziała, że połknęła gwóźdź. Według relacji kobiety, jadła skórki wieprzowe, a w pewnym momencie poczuła, że coś utkwiło jej w gardle. Myślała jednak, że to kość. Jej stan szybko zaczął się pogarszać.
Przez przypadek połknęła gwóźdź. Konieczna była operacja
Gdy 68-latka zaczęła wymiotować krwią, zgłosiła się na pogotowie. Nie miejscu okazało się, że kobieta musi przejść operację, ponieważ lekarze podejrzewają, że jedną z jej tętnic szyjnych przebija metalowy, ostry przedmiot.
ZOBACZ: Baterie, monety, a nawet łyżka. Lekarze pokazali co znajdują w brzuchach dzieci
Jak wskazano w komunikacie Cleveland Clinic tętnice szyjne są ważną częścią układu krążenia. "Po obu stronach znajdują się tętnice, z których każda dzieli się na dwie gałęzie, aby pomóc w dostarczaniu krwi do głowy i szyi" - wyjaśniono.
Przy stole operacyjnym nie brakowało emocji. Chirurg uczestniczący w zabiegu Diego Cuipal powiedział agencji Reutera, że aby usunąć gwóźdź lekarze musieli być bardzo precyzyjni. Przez cały czas było ryzyko "oderwania się skrzepu, który mógłby dotrzeć do mózgu".
ZOBACZ: Zjadła kiełbasę z gwoździami. Uratowała ją szybko podjęta operacja
- Udało nam się wyizolować naruszoną tętnicę i połączyliśmy ją z inną zdrową tętnicą - powiedział w rozmowie z portalem. Na szczęście operacja zakończyła się sukcesem, a kobieta zdążyła już wyzdrowieć.
Skarżył się na problemy z brzuchem. Lekarze byli w szoku
Do podobnego przypadku doszło u pacjenta z Litwy, którego operowano w październiku 2021 roku, po tym jak połknął kilogram gwoździ i śrubek. Na początku skarżył się na ostry ból brzucha, a po wysłaniu go na badanie rentgenowskiego, lekarze byli w szoku.
Okazało się, że w żołądku pacjenta znajdowały się różne metalowe przedmioty, a niektóre z nich miały nawet 10 cm długości. Wówczas z powodzeniem przeprowadzono skomplikowaną i kilkugodzinną operację.
Czytaj więcej