Deklaracja Putina w sprawie NATO. Wspomniał o Polsce

Świat
Deklaracja Putina w sprawie NATO. Wspomniał o Polsce
PAP/MIKHAIL METZEL
Władimir Putin zapewnia, że nie jest zainteresowany krajami NATO

Rosja nie planuje najechać innych krajów NATO, w tym Polski i Czech - stwierdził Władimir Putin w przemówieniu do rosyjskich pilotów. Nazwał te doniesienia "nonsensem" i "bzdurami", choć w przeszłości podobne "zapewnienia" nie dawały żadnej gwarancji bezpieczeństwa. Dyktator mówił także o tym, co zrobi Rosja, gdy na Ukrainę dotrą samoloty F-16.

Władimir Putin spotkał się z pilotami rosyjskich sił powietrznych w mieście Torzhok w obwodzie twerskim. Mówił o tym, że słyszał doniesienia, że Rosja mogłaby zaatakować kraje NATO. Uznał, że to "kompletny nonsens".

Putin zainteresowanym krajami NATO? "Nie mamy takich zamiarów"

 - Słyszałem, że po Ukrainie zainteresujemy się Europą. To strasznie własnych obywateli wyłącznie w celu wyciągnięcia od nich pieniędzy (na broń) - podkreślił Putin, cytowany przez Reutersa. 

 

ZOBACZ: Rosja wysyła na Ukrainę wyjątkową broń. Takiej jeszcze nie widziano

 

Dodał w tym kontekście, że Moskwa nie ma takich planów. - Pomysł, że zaatakujemy jakiś inny kraj - Polskę, państwa bałtyckie czy Czechów, którzy też się boją, to po prostu bzdury - mówił rosyjski dyktator, cytowany przez Reutersa. - Nie mamy takich zamiarów wobec tych państw - dodał Putin.

 

W przeszłości jednak podobne "zapewnienia" Putina nie dawały żadnej gwarancji bezpieczeństwa. Kreml wyspecjalizował się w organizowaniu prowokacji i działań pod "fałszywą flagą". Pełnoskalową inwazję na Ukrainę poprzedziły ostrzały i eksplozje w okupowanych terytoriach w obwodach donieckim i ługańskim.

F-16 mają trafić na Ukrainę. Putin zabrał głos

Władimir Putin został zapytany także o myśliwce F-16, na które obecnie czeka Ukraina. Do przekazania ich zobowiązały się takie kraje, jak Belgia, Dania, Norwegia i Holandia. Trwa szkolenie ukraińskich pilotów pod kątem obsługi maszyn. 

 

- Jeśli (państwa NATO - red.) dostarczą Ukrainie F-16, a mówią o tym i najwyraźniej szkolą pilotów, to nie zmieni to sytuacji na polu bitwy - powiedział Putin, dodając, że "Rosja w tej sytuacji "zniszczy maszyny, tak jak niszczy m.in. ukraińskie czołgi, pojazdy opancerzone i inny sprzęt".

 

ZOBACZ: Incydent ze śmigłowcem Black Hawk. Szef MSWiA zawiadamia prokuraturę

 

Słowa Putina padły po wcześniejszych komentarzach ukraińskiego szefa MSZ Dmytro Kułeby, że maszyny powinny przybyć na Ukrainę w najbliższych miesiącach. 

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie