Ceny prądu idą w górę. Trzeba się pospieszyć, by płacić mniej

Polska
Ceny prądu idą w górę. Trzeba się pospieszyć, by płacić mniej
Polsat News
Niektórzy odbiorcy mogą uniknąć wyższych rachunków za energię elektryczną

Tarcza antyinflacyjna skończy się w czerwcu, a to spowoduje podwyżkę cen prądu. Niektórzy odbiorcy mogą jednak uniknąć wyższych rachunków za energię elektryczną. Muszą złożyć wniosek o podniesienie limitu zużycia u swojego dostawcy. Na te formalności kończy się jednak czas.

Tarcza antyinflacyjna zakłada, że konsumenci mają limity zużycia energii elektrycznej po określonej cenie. Za pierwsze 1,5 MWh płacili preferencyjną stawkę 412 zł netto za 1 MWh. Po przekroczeniu tego limitu koszt prądu wzrasta nawet do 693 zł za 1 MWh.

 

Dla osób spełniających określone kryteria limit mógł zostać podniesiony do 1,8 lub nawet 2 MWh. Rządowy program przestanie jednak działać w czerwcu. Od lipca więc odbiorcy prądu zobaczą wyższe kwoty na rachunkach.

Ceny prądu w górę. Niektórzy mogą tego uniknąć

Jest jednak sposób, by uniknąć podwyżek i ulżyć domowemu budżetowi. Według Ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej, niektóre grupy społeczne mogą liczyć na wyższe limity zużycia prądu i płacić za niego mniej.

 

ZOBACZ: Od lipca podwyżki cen prądu. Paulina Hennig-Kloska wskazała kwotę

 

Preferencyjne stawki dotyczą osób z niepełnosprawnością (1800 kWh), rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny (2000 kWh), rolników (2000 kWh), osób w trakcie budowy domu (1500 kWh) oraz posiadaczy ogródków działkowych.

 

W związku z zapowiadanymi zmianami konsumenci, którzy mogą skorzystać ze zwiększonych limitów zużycia energii, do końca marca muszą złożyć odpowiedni wniosek.

Wniosek o obniżkę cen prądu. Jak go złożyć?

Oświadczenie o korzystaniu ze zwiększonych limitów należy złożyć u swojego dostawcy energii elektrycznej, najpóźniej w ciągu 30 dni od momentu uzyskania uprawnienia.

 

Obowiązek złożenia dokumentów dotyczy wyłącznie nowych uprawnionych w 2024 roku oraz tych, którzy - mimo posiadanych uprawnień w poprzednich latach - nie zdążyli jeszcze złożyć oświadczeń.

 

Oświadczenie o wyższym limicie zużycia da się złożyć online. Wypełniony wniosek można także przesłać na adres wskazany na fakturze przez dostawcę energii elektrycznej.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie