Polski sernik najlepszy na świecie. Rywale pozostali daleko w tyle

Świat
Polski sernik najlepszy na świecie. Rywale pozostali daleko w tyle
Pixabay/ Tasteatlas
Polski przysmak zdominował tegoroczny ranking kulinarny. Sernik królem zestawienia

Polski sernik najlepszym deserem serowym na świecie. Przysmak znad Wisły został doceniony w rankingu popularnego serwisu TasteAtlas, gdzie głosami internautów pokonał swoich baskijskiego kuzyna.

W ubiegłym roku polski przysmak zajął drugie miejsce w rankingu serowych deserów z całego świata. Tym razem użytkownicy przyznali mu pierwsze miejsce

 

Na podium znalazły się też indyjski ras malai oraz grecka sfakianopita. Dalsze miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły serniki: nowojorski, japoński, baskijski, węgierski rakoczi turos, drugi przedstawiciel greckiego cukiernictwa - melopita oraz niemiecki kasekuchen. 

Bogata historia sernika. Deser znany na całym świecie

Sernik na całym świecie występuje w różnych odsłonach, a jego początki sięgają jeszcze starożytności. Pierwsze zapiski dotyczące tej formie deseru pochodzą z IV w. p.n.e. Przysmak, który zyskał popularność na całym globie jest też zakorzeniony w zwyczajach chrześcijańskich i żydowskich.

 

ZOBACZ: USA. "Sernik nowojorski" z trucizną. Rosjanka upiekła go dla Ukrainki

 

W Polsce sernik miał się pojawić w XVII, przywieziony przez samego króla Jana III Sobieskiego. Pogromca Turków miał rozmasować się w wiedeńskiej wersji deseru, która szybko zyskała swoją polską wersję.

 

Dzisiaj sernik najczęściej podaje się na bazie kruchego ciasta. W masie serowej można znaleźć np. owoce, albo rodzynki - tak często spotykane w polskich wersjach. 

Artur Pokorski / pbi / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie