Wojna na Ukrainie. Tajemnicze plany Rosji. Mowa o 100 tys. żołnierzy

Świat
Wojna na Ukrainie. Tajemnicze plany Rosji. Mowa o 100 tys. żołnierzy
Russian Defense Ministry Press Service/AP
Rosja ma przygotowywać żołnierzy do letniej ofensywy w Ukrainie

Rosja przygotowuje 100 tys. żołnierzy - ostrzega dowódca Ukraińskich Sił Lądowych. Bojownicy mieliby uzupełnić wyczerpane walką jednostki. Zdaniem ukraińskiego wojskowego istnieje jednak ryzyko, że Rosja planuje wykorzystać tych ludzi do nowej letniej ofensywy.

Rosja przygotowuje 100 tys. żołnierzy do letniej ofensywy w Ukrainie - uważa generał Ołeksandr Pawluk, dowódca Ukraińskich Sił Lądowych. 

Nowa letnia ofensywa. Tajemnicze plany Rosji

- Niekoniecznie będzie to ofensywa, być może uzupełnią swoje jednostki, które utraciły zdolność bojową, ale istnieje możliwość, że na początku lata będą mieli pewne siły do prowadzenia operacji ofensywnych - ocenił Pawluk.

 

Wiceminister obrony Ukrainy Iwan Hawryluk zwrócił z kolei uwagę na problemy z amunicją. Przekazał, że na tym polu Rosja ma znaczą przewagę. Polityk poinformował, że Moskwa posiada w swoich zapas siedem razy więcej amunicji od Kijowa.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Kreml zmienia narrację ws. "specjalnej operacji wojskowej"


- Myślę, że w ciągu miesiąca lub dwóch ta różnica znacznie się zmniejszy i nie będzie już tak dużej rozpiętości na korzyść Federacji Rosyjskiej - podkreślił.

Problemy Ukrainy z amunicją

Reuters zawraca uwagę, że Ukraina boryka się z brakiem amunicji, pogłębionym przez impas w amerykańskim Kongresie. Spór dotyczy nowego pakietu pomocowego. Mimo to Kijów ma nadzieję, że dzięki czeskiemu wsparciu uda się zgromadzić wystarczającą liczbę pocisków do prowadzenia kwietniowych walk - podaje agencja.

 

Tymczasem rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu mówił w tym tygodniu, że Moskwa wzmocni swoje wojsko, tworząc do końca tego roku dwie nowe armie i 30 nowych formacji.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie