USA. Ośmiolatek zmarł po zjedzeniu truskawek. "Owoce są badane w laboratorium"

Świat
USA. Ośmiolatek zmarł po zjedzeniu truskawek. "Owoce są badane w laboratorium"
Pixabay.com
8-letni chłopiec z Kentucky zmarł po zjedzeniu truskawek

Ośmioletni chłopiec z Kentucky zmarł po zjedzeniu truskawek. Lekarze podejrzewają, że przyczyną była reakcja alergiczna, ale owoce wciąż są badane. Postępowanie wyjaśniające w sprawie niebezpiecznych truskawek toczy się również w Polsce.

Według wstępnych ustaleń policji ośmioletni chłopiec zjadł kilka truskawek podczas akcji charytatywnej zorganizowane w szkole w Madisonville w stanie Kentucky. W zamian za datki na sprzęt sportowy można były poczęstować się truskawkami przyniesionymi przez dzieci i ich rodziców.

 

Po powrocie do domu chłopiec źle się poczuł. Na jego ciele pojawiła się wysypka, więc zażył lek przeciwalergiczny i wziął kąpiel. Objawy jednak nie ustąpiły, a rodzice zdecydowali się wezwać pogotowie. Po zbadaniu przez lekarzy ośmiolatek wrócił do domu i poszedł spać

Chłopiec nie był jedyny

Gdy rano rodzice chcieli obudzić go do szkoły okazało się, że chłopiec nie reaguje i nie oddycha. Wezwani na miejsce lekarze stwierdzili zgon.

 

ZOBACZ: Kolejne ofiary salmonelli w Ameryce Północnej. Eksperci mówią o epidemii

 

Ustalono, że tego wieczora na izbę przyjęć zgłosiło się więcej osób, które jadły truskawki ze zbiórki. Lokalny wydział zdrowia wydał komunikat, w którym przestrzegał przed jedzeniem tych konkretnych owoców. 

 

Lekarz sądowy uważa, że śmierć chłopca była "odosobnioną reakcją alergiczną", ale nie zebrano jeszcze wszystkich danych. Truskawki są obecnie badane w laboratorium.

Niebezpieczne truskawki w Polsce

Problem z truskawkami był również w Polsce. W ubiegłym tygodniu Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed partią świeżych truskawek pochodzących z Maroka, który był wprowadzany w Polsce przez dwa podmioty Jeronimo Martins Polska S.A oraz REDENBERG Sp. z o.o.

 

ZOBACZ: Ostrzeżenie GIS. Komunikat ws. świeżych truskawek

 

GIS przekazał, że organy urzędowej kontroli żywności prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. W owocach dostępnych w sklepach znanej sieci wykryto bowiem obecności wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A. 

 

W kolejnej aktualizacji poinformowano, gdzie trafiły niebezpieczne truskawki. Okazało się, że zostały wprowadzone do obrotu w sklepach sieci Biedronka w województwach mazowieckim, podlaskim i pomorskim i były prawdopodobnie w sprzedaży w dniach 11-12 marca 2024 r.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie