Są najszczęśliwsi na świecie. Od lat wygrywają w rankingu

Świat Aleksandra Boryń / sgo / Polsatnews.pl
Są najszczęśliwsi na świecie. Od lat wygrywają w rankingu
Pixabay.com
Finlandia znów jest najszczęśliwszym krajem na świecie

Finlandia pozostała najszczęśliwszym krajem na świecie siódmy rok z rzędu. Nordycki kraj kolejny raz wygrał w corocznym Światowym Raporcie Szczęścia. Co ciekawe, spory spadek zaliczyły Stany Zjednoczone oraz Niemcy, Tym razem kraje są poza pierwszą 20. Polska zanotowała skok o cztery pozycje w górę, ale wciąż daleko jej do czołówki.

Finlandia została najszczęśliwszym krajem na świecie wśród 143 państw, które są brane pod uwagę w rankingu. To już siódme zwycięstwo tego państwa w corocznym zestawieniu prezentowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 

 

Jennifer De Paola, badaczka szczęścia na Uniwersytecie w Helsinkach w Finlandii powiedziała, że bliski związek Finów z naturą i zdrowa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, są kluczowymi czynnikami wpływającymi na ich zadowolenie z życia.

Finlandia po raz kolejny jest najszczęśliwszym krajem na świecie

Kluczowe znaczenie miało również silne społeczeństwo opiekuńcze Finów, zaufanie do władz państwowych, niski poziom korupcji oraz bezpłatna opieka zdrowotna i edukacja. 

 

Państwa nordyckie od lat zajmują bardzo wysokie pozycje. W zestawieniu opublikowanym w tym roku pierwsza trójka jest taka sama jak w 2022 roku. Oznacza to, że na drugim miejscu uplasowała się Dania, a na trzecim Islandia. 

 

Zaskoczeniem jest kraj już za podium. Otóż tym razem tę lokatę obstawia Szwecja, która zaliczyła awans z szóstej pozycji w ubiegłorocznym zestawieniu. Dalej jest Izrael, który spadł z czwartego miejsca oraz Holandia, do tej pory zajmująca piątą lokatę. 

 

ZOBACZ: Użytkownicy iPhone'ów z tych krajów są szczęściarzami. Dostaną więcej niż inni

 

Bez zmian - na siódmym miejscu - jest Norwegia. Pierwszą dziesiątkę zamyka Luksemburg, który w 2023 roku był na dziewiątej lokacie, Szwajcaria - spadła o jedną pozycję oraz Australia w 2023 roku będąca na 12 miejscu.

 

Po raz pierwszy od czasu opublikowania raportu ponad dekadę temu Stany Zjednoczone i Niemcy nie znalazły się wśród 20 najszczęśliwszych krajów, zajmując odpowiednio 23. i 24. miejsce. Sporym zaskoczeniem jest Kostaryka, która awansowała z 23 pozycji na 12. 

Ranking szczęścia. Polska awansowała o kilka pozycji 

Wyższe miejsce niż w poprzednim zestawieniu zajęła również Polska. W 2023 roku byliśmy na 39 miejscu, teraz zajmujemy pozycję 35. Z 33 pozycji na 41 spadły Włochy, a Francja spadła z 21 miejsca na 27. Niewielki spadek - o jedno miejsce - zaliczyła również Wielka Brytania, która zajęła 20 pozycję.

 

W raporcie zauważono, że do najszczęśliwszych krajów nie zalicza się już żadnego z największych krajów świata. "W pierwszej dziesiątce państw tylko Holandia i Australia mają populację powyżej 15 milionów. Z kolei w całej pierwszej dwudziestce tylko Kanada i Wielka Brytania mają populację powyżej 30 milionów" - czytamy. 

 

Największy spadek szczęścia od lat 2006-2010 odnotowano w Afganistanie, Libanie i Jordanii, podczas gdy kraje Europy Wschodniej jak: Serbia, Bułgaria i Łotwa odnotowały największy wzrost.

Nowy raport o szczęściu. Wnioski

Przypomnijmy, że na ranking szczęścia składa się wiele czynników. Są to m.in: ocena satysfakcji z życia, PKB na mieszkańca, wsparcie społeczne, oczekiwana długości życia czy korupcja.

 

Z raportu wynika, że w Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii poziom szczęścia wśród grup poniżej 30 roku życia drastycznie spadł od 2006-2010 roku, a starsze pokolenia są teraz szczęśliwsze niż te młodsze.

 

Z kolei w Europie Środkowej i Wschodniej poziom szczęścia znacznie wzrósł we wszystkich grupach wiekowych w tym samym okresie, podczas gdy w Europie Zachodniej ludzie w każdym wieku deklarowali podobny poziom szczęścia.

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie