Ernest Bryll nie żyje. Miał 89 lat

Kultura
Ernest Bryll nie żyje. Miał 89 lat
Michał Woźniak/ East News
Ernest Bryll miał 89 lat

Nie żyje Ernest Bryll - znany poeta i prozaik, dramatopisarz oraz krytyk filmowy. Informację o jego śmierci przekazało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Miał 89 lat.

Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 r. w Warszawie. W czasie okupacji był Zawiszakiem - członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Po wojnie krótko konspirował w podziemnym skautingu, maturę zdał jako szesnastolatek. Po krótkim epizodzie robotniczym w gdyńskiej elektrowni portowej dostał się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

 

W 1958 roku ukazał się jego pierwszy tomik wierszy "Wigilie wariata". Kolejnym był wydany dwa lata później "Autoportret z bykiem".

 

W 1967 roku zaczęły ukazywać się jego dramaty. Z kolei w 1969 roku Bryll zadebiutował jako tłumacz, przekładając "Spadające Gwiazdy" Otii Ioselianiego.

Ernest Bryll nie żyje. Miał 89 lat

Ernest Bryll od 2012 r. był pracownikiem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w tym, w latach 2012-2018, Kierownikiem Działu Literackiego. Był żonaty z Małgorzatą, miał syna i dwie córki.

 

W latach 1991-1995 pełni funkcję ambasadora RP w Irlandii.

 

Informację o śmierci poety przekazało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

 

"Ernest Bryll 1.03.1935 - 16.03.2024. Żegnamy wybitnego poetę, wielkiego pisarza" - napisał na Facebooku Mariusz Kubik ze Stowarzyszenia RWE, zamieszczając pod wpisem tekst wiersza Brylla pt. "Na wyspy".

Autor znanych piosenek

Bryll był autorem tekstów kilku popularnych piosenek - m.in. "Psalmu stojących w kolejce", który - w wykonaniu Krystyny Prońko - stał się przebojem Karnawału Solidarności w latach 1980-81.

 

Jego utwory śpiewali także, m.in.: Maryla Rodowicz, Halina Frąckowiak, Stan Borys i Jerzy Połomski. Jego teksty wykonywały również tak popularne zespoły, jak: Skaldowie, 2 plus 1 oraz Myslovitz.

Ernest Bryll nie żyje. Wielokrotnie odznaczany

Został odznaczony Orderem Kawalera Irlandzkiego Rodu Królewskiego O'Conor (1995) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Był laureatem szeregu nagród literackich, m.in.: Nagrody Czerwonej Róży (1961), Nagrody im. W. Broniewskiego w dziedzinie poezji (1964), Nagrody im. Stanisława Piętaka za tom poezji "Mazowsze" (1968) oraz Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (2009).

 

W 2010 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2023 r. - Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Aleksandra Cieślik / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie