Co ze Stowarzyszeniem Osób Narodowości Śląskiej? Jest wyrok Trybunału

Świat
Co ze Stowarzyszeniem Osób Narodowości Śląskiej? Jest wyrok Trybunału
AP Photo/Jean-Francois Badias
Europejski Trybunał Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka w czwartek orzekł, że Polska złamała art. 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, nakazując likwidację Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. W 2013 roku Sąd Najwyższy orzekł, że Ślązaków nie można uznać za odrębny naród, dlatego stowarzyszenie nie powinno być zarejestrowane pod taką nazwą.

Według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) doszło do naruszenia art.11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który daje każdemu prawo do swobodnego i pokojowego zgromadzania oraz stowarzyszania. W art. 11 wskazano również, że to prawo nie może podlegać innym ograniczeniom niż te, które określa ustawa i są konieczne z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa publicznego, ochronę porządku, zapobieganie przestępstwom etc.

Wyrok ws. Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej

"Trybunał uważa, że władze krajowe nie wykazały, że nazwa skarżącego stowarzyszenia i brzmienie dwóch postanowień statutu stowarzyszenia, które odnosiły się do 'narodowości śląskiej', mogły stanowić zagrożenie dla porządku publicznego" - podkreślono w wyroku, cytowanym przez PAP.

 

ZOBACZ: Wybory Samorządowe 2024. Spięcie Donalda Tuska z Szymonem Hołownią

 

Co więcej, wskazano, ze powodu rozwiązania stowarzyszenia nie były "istotne i wystarczające". Jak podaje PAP, w związku z tym, że skarżący nie przedstawił roszczenia o zadośćuczynienie, Trybunał uznał, że nie ma podstaw do przyznania.

Wyrok sądu z 2013 roku: Stowarzyszenie nie powinno być zarejestrowane pod taką nazwą

W 2013 roku Sąd Najwyższy orzekł, że Ślązaków nie można uznać za odrębny naród, dlatego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane pod taką nazwą.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Jest decyzja PO w sprawie kandydata na prezydenta Wrocławia

 

Jak wskazywano w uzasadnieniu, nazwa może wprowadzać w błąd, sugerując istnienie odrębnego narodu śląskiego. Rok później opolski sąd rejonowy nakazał zmianę nazwy i statutu. Stowarzyszenie miało wykreślić z nich zwroty dotyczące narodu i narodowości śląskiej. Mimo wprowadzenia częściowych zmian w 2015 roku zapadła decyzja o likwidacji stowarzyszenia.

 

Ostatecznie członkowie stowarzyszenia złożyli skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

anw/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie