Afryka odcięta od internetu. Problem dotyczy kilkudziesięciu krajów

Świat
Afryka odcięta od internetu. Problem dotyczy kilkudziesięciu krajów
Flickr/AMISOM Public Information
Problemy z dostępem do internetu w Afryce

Kilkadziesiąt krajów Afryki zmaga się z brakiem dostępu do internetu. Problem dotyczy Afryki Zachodniej i Centralnej. Prawdopodobną przyczyną awarii jest przecięcie dwóch podmorskich kabli na wysokości Wybrzeża Kości Słoniowej.

Reuters informuje, że problemy z internetem występują w Gambii, Gwinei, Liberii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ghanie, Beninie, Nigrze, Sierra Leone i Burkina Faso.

 

ZOBACZ: Rebelianci Huti chcą odciąć internet? Uszkodzili podmorskie kable

 

Zakłócenia sieci odnotowywane są również w Nigerii, gdzie kilka głównych banków wstrzymało prace, odcinając klientów od dostępu do aplikacji bankowych. O awarii donoszą również mieszkańcy Republiki Południowej Afryki.

 

Według pierwszych informacji, które pojawią się w tej sprawie, przyczyną problemów jest awaria podmorskich kabli na wysokości Wybrzeża Kości Słoniowej. Prawdopodobnie doszło do ich przecięcia.

Afryka odcięta od internetu

Niewykluczone, że do awarii przyczynił się, któryś ze statków towarowych, które przepływają obok zachodnich wybrzeży Czarnego Lądu. 

 

ZOBACZ: Masz internet, to weź ulgę podatkową. Są na to tylko dwa lata

 

Podobny przypadek odnotowano bowiem 12 lat temu u wschodnich wybrzeży Afryki. Wtedy kilka krajów (m.in. Kenia, Tanzania, Etiopia) zostało odciętych od sieci, gdy spoczywający na dnie morza kabel przesyłowy został przecięty przez kotwicę statku.

 

Usunięcie awarii zajęło wtedy ponad dwa tygodnie. 

mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie