Tam jeżdżą Rosjanie. Kierunek może zadziwiać

Świat
Tam jeżdżą Rosjanie. Kierunek może zadziwiać
PickPik

Wycieczki do Korei Północnej stają się coraz popularniejsze w Rosji. Według rządowych statystyk w tym roku Pjongjang odwiedziła ponad setka obywateli Federacji. Turyści mogą nie tylko zobaczyć najbardziej charakterystyczne punkty, ale też skorzystać z luksusowych atrakcji.

Jak podaje Biełsat, w tym roku do Korei Północnej pojechało 160 Rosjan. Rosyjskie władze uważają jednak, że istnieje "bardzo duże zapotrzebowanie" na wyjazdy do tego kraju i zapowiadają kolejne turnusy.

 

Wzrost zainteresowania tym kierunkiem wynikać może skonfliktowaniem Rosji z krajami Zachodu z powodu wojny w Ukrainie. Rosjanie mało gdzie mogą otrzymać wizę.

Rosjanie wyjeżdżają na narty do Korei Północnej

W programie wyjazdów znajduje się m.in. zwiedzanie placu Kim Ir Sena, pomnika Armii Czerwonej i Muzeum Zwycięstwa. Można również złożyć kwiaty pod pomnikami byłych przywódców Korei Północnej - Kim Ir Sena i Kim Dzong Ila na wzgórzu Mansu.

 

ZOBACZ: Korea Północna burzy symbol pojednania z Południem. Decyzja Kim Dzong Una

 

Jednak Rosjanom najbardziej podobają się północnokoreańskie stoki narciarskie. W ofercie jest wypoczynek w luksusowym kurorcie narciarskim Masikryong

 

"Niektórzy ludzie marzą o odwiedzeniu Korei Północnej. To niesamowity kraj, jest zamknięty i być może to właśnie przyciąga tam wszystkich" - powiedziała w rozmowie z currenttime.tv jedna z zadowolonych rosyjskich turystek. 

 

ZOBACZ: Korea Północna burzy symbol pojednania z Południem. Decyzja Kim Dzong Una

 

Koszt takiej podróży z Rosji to 750 dolarów za cztery dni. Ale to dopiero pierwsza runda testowa - podkreślają organizatorzy. Mówią, że planują rozszerzyć program kulturalny w Korei Północnej.

Korea Północna i Rosja. Zacieśnienie więzi trwa

Współpraca między Rosjanami a Północnymi Koreańczykami rozgrywa się również na innej niż turystycznej płaszczyźnie. Przypomnijmy, że od sierpnia zeszłego roku do portu w Rason przypływały rosyjskie statki powiązane z wojskowym systemem logistycznym tego kraju.

 

Dodatkowo Rosja wznowiła eksport ropy do Korei Północnej w grudniu 2022 roku, a do kwietnia wyeksportowała tam 67,3 tys. baryłek rafinowanej ropy naftowej.

 

Z kolei zaś reżim Kim Dzong Una wysłał z portu w Rason do Rosji około 2 tys. kontenerów, prawdopodobnie z pociskami artyleryjskimi i rakietami krótkiego zasięgu. Zaobserwowano też - po wizycie rosyjskiego ministra obrony w Pjongjangu - zwiększenie ruchu wagonów kolejowych. Kreml zaprzeczył, by takie dostawy miały miejsce.

Agata Sucharska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie