"Dojdzie do resetu personalnego". Wiceminister o zmianach w TK
- Te zmiany ustawowe, które mają być wprowadzone zmierzają do tego, aby sytuację w Trybunale uzdrowić i żeby przywrócić zgodność sposobu działania i składu Trybunału ze standardem konstytucyjnym. Ma dojść również do pewnego resetu personalnego - powiedział o zmianach w TK Dariusz Mazur. Wiceminister sprawiedliwości odniósł się również do incydentów, które miały miejsce podczas strajku rolników.
W środę po południu Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działalności TK.
Poparło ją 240 posłów, przeciw było 197, nikt się nie wstrzymał od głosu. Za uchwałą głosowali wszyscy obecni posłowie koalicji rządzącej: KO, Polski2050, PSL i Lewicy. Przeciw byli wszyscy obecni posłowie PiS, Konfederacji, Kukiz'15 oraz poseł niezrzeszona Monika Pawłowska.
W uchwale zaznaczono m.in.: "Sejm RP stoi na stanowisku, że uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy".
Wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur stwierdził, że uchwała została przyjęta, aby rząd odzyskał prawo do rządzenia. - Jako sędzia muszę podkreślić, że musi to się stać w zgodzie z prawem. Po ośmiu latach poprzednich rządów mamy do czynienia z ustawowym bezprawiem. Ustawy nie zawsze są zgodne z Konstytucją - dodał.
Wiceminister o zmianach w TK. "Ma dojść do resetu personalnego"
- Uchwała jest wyrazem pewną deklaracją większości parlamentarnej co do kierunku działania. Realne zmiany nastąpią po przyjęciu ustawy - stwierdził podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Dariusz Ociepa zapytał swojego gościa, czy nadal jako podatnicy będziemy płacić na tę instytucje 41 milionów rocznie.
WIDEO: Dariusz Mazur w "Graffiti"
- Te zmiany ustawowe, które mają być wprowadzone zmierzają do tego, aby sytuację w Trybunale uzdrowić i żeby przywrócić zgodność sposobu działania i składu Trybunału ze standardem konstytucyjnym. Ma dojść również do pewnego resetu personalnego - uznał wiceminister.
Wiceminister sprawiedliwości odniósł się również do środowych wydarzeń sprzed gmachu Sejmu, gdzie doszło do starcia rolników z policją. - Z jednej strony był kordon policji, a z drugiej grupa osób krzyczących, rzucających butelki i petardy w stronę funkcjonariuszy. To był chyba sam początek tego, co tam się działo - poinformował Dariusz Mazur, dodając że trzeba byłoby rozpatrywać tutaj przypadek czynnej napaści.
Wyroki TK utracą moc prawną? Jasna deklaracja wiceministra
Dariusz Mazur w "Graffiti" został zapytany również o wpływ zmian w TK na wcześniejsze decyzje, w tym m.in. na wyrok w sprawie aborcji.
- Te orzeczenia, które mogą być wadliwe ze względu na udział tzw. sędziów dublerów mają utracić moc prawną. Kwestia mocy obowiązującej tych wyroków, mogłaby być przedmiotem niejednej pracy doktorskiej. One zostały wydane w wadliwym składzie. Ta kwestia jest niewątpliwa. Pozostaje uregulowanie pewnego charakteru generalnego, który będzie tę wadliwość przesądzać - stwierdził.
ZOBACZ: Trybunał Konstytucyjny. Sejm podjął decyzję
- Pani Przyłębska oświadcza, że nadal będzie prezesem TK. Myślę, że można tu bardziej generalne pytanie postawić. Czy te osoby, które obecnie pełnią wysokie stanowiska, które budzą wątpliwości konstytucyjne, czy z nich dobrowolnie zrezygnują? Obawiam się, że nie. Te osoby przywiązały się do swoich stanowisk. Na podwórku sądowym jest również prezes Schab, który został skutecznie odwołany, a oświadcza, że nadal jest prezesem. Każdy może uważać, że ma jakieś stanowisko. Jeśli jest dekret odwołania, to ta osoba przestaje pełnić tę funkcję - przekazał podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Wszystkie odcinki programu dostępne TUTAJ.
Czytaj więcej