Wakacje kredytowe przedłużone. Donald Tusk podał szczegóły

Biznes
Wakacje kredytowe przedłużone. Donald Tusk podał szczegóły
Polsat News
Premier Donald Tusk przekazał decyzję rządu. Wakacje kredytowe nie znikają

- Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych. To chyba najważniejsza informacja dnia dla sporej grupy rodaków - mówił premier Donald Tusk na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu. Jak zapowiedział, łatwiej o kredyt będą mieli również rolnicy. Przekazał też, że minister Adam Bodnar kontynuuje "przywracanie reguł praworządności", stąd kolejne ruchy dotyczące m.in. prokuratury.

Premier mówił na konferencji, że system wakacji kredytowych pozwala tym, którzy mają kredyt mieszkaniowy i z różnych powodów borykają się z kłopotami z jego spłaceniem, odłożenia w czasie niektórych rat.

 

ZOBACZ: Obornik przed biurem posłanki. Jasny przekaz od rolników

 

- Zwiększyliśmy także dostępność i rozmiary pomocy dla tych, którzy np. stracili pracę (...). Przygotowaliśmy rozszerzony zakres możliwości umorzenia części pomocy. Pomoc może polegać na tym, że państwo jest gotowe płacić ratę kredytową za osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji - tłumaczył.

Wakacje kredytowe 2024. Kto może skorzystać?

Rząd zakłada, że z wakacji kredytowych skorzystają osoby, dla których rata przekracza 30 procent dochodów gospodarstwa domowego lub którzy w dniu złożenia wniosku mają co najmniej troje dzieci. Dodatkowo planowany jest limit wartości kredytu wynoszący 1,2 mln złotych, na który obowiązywać będą "wakacje".

 

Spłatę raty będzie można zawiesić "w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca, zaś w przypadku kolejnych kwartałów – jeden miesiąc w każdym kwartale" - czytamy w komunikacie KPRM.

 

Pierwotnie planowano, że Rada Ministrów zajmie się wakacjami kredytowymi dwa tygodnie temu, lecz premier poprosił o dodatkowe analizy. Minister finansów Andrzej Domański zapowiadał, iż ostatecznie przyjęty wariant ma być korzystniejszy dla kredytobiorców. 

Rząd chce zmiany w różnych kodeksach. Zajmuje się tym Adam Bodnar

Jak dodał Tusk, rząd "bez zbędnej dyskusji" przyjął też kilka projektów rozporządzeń, których autorem jest minister sprawiedliwości Adam Bodnar. - Dotyczą komisji kodyfikacyjnych. Sprawa jest dość skomplikowana, techniczna. Minister kontynuuje swoją pracę, mówię o przywracaniu porządku prawnego, reguł praworządności - zapewnił.

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe 2024. Tyle można zarobić za pracę w komisji - PKW podała stawki

 

Chodzi o rozporządzenie ws. utworzenia, organizacji i działania Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury oraz zmiany w kilku innych rozporządzeniach. Rząd zapowiadał też powołanie czterech komisji kodyfikacyjnych, które zajęłyby się zmianami w kodeksach karnym, cywilnym, rodzinnym, jak również w przepisach o sądownictwie i prokuraturze.

Donald Tusk: Rolnicy z łatwiejszym dostępem do kredytów

- Zajęliśmy się także projektem, który powinien ułatwić polskim rolnikom sięganie po kredyt, szczególnie teraz w czasie przedwiosennym. Ponad rok temu, z inicjatywy PiS-u, wprowadzono ustawę mającą pomóc rolnikom w uzyskiwaniu kredytu (...), dawało to teoretycznie większą ochronę kredytobiorcom. Po analizach i wielu sygnałach podjęliśmy inicjatywę, aby tę ustawę zmienić - przekazał premier.

 

Jak wyjaśnił, przesadna ochrona konsumencka "okazała się barierą" i utrudnieniem dla rolników. - Banki mniej chętnie i drożej udzielają kredytów, kiedy ta ochrona jest przeskalowana (...). Mam nadzieję, że w toku prac parlamentarnych uzyskamy efekt, o jaki chodzi, czyli łatwiejszy dostęp do kredytu tańszego niż w tej chwili dla rolników, którzy chcą je wziąć na zakup nawozów czy nasion - dodał.

Wiktor Kazanecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie